18 AĞUSTOS 2018

Samsun´da 244 bin 548 örenci ders başı yaptı

Samsun´da 2017-2018 eğitim öğretim dönemi başladı. Samsun genelinde 244 bin 548 öğrenci ders başı yaptı. Yeni eğitim döneminin açılış töreninde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, velilerden çocukların bilgisayar ve televizyon başında vakit geçirmelerine fırsat verilmemesini istedi.

Samsun´da 244 bin 548 örenci ders başı yaptı

Samsun'daki 2017-2018 yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Atakum ilçesindeki Adnan Kahveci İlkokulu'nda tören düzenledi. Törene Samsun Valsi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, İl Milli Eğitim Müdüü Coşkun Esen, kamu kurumu ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterileri yaptı. Ayrıca okula yeni başlayan çocuklara çiçek verildi.

Törende konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, bu dönem Samsun genelinde okul öncesi 80 kurumda 19 bin 758 öğrenci, ilkokulda 439 kurumda 72 bin 109 öğrenci, ortaokulda 329 kurumda 78 bin 255 öğrenci, orta öğretimde 178 kurumda 74 bin 426 öğrenci olmak üzere toplamda 1026 kurumda, 244 bin 548 öğrencinin ders başı yaptığını söyledi. Öğrencilere 17 bin 628 öğretmenin eğitim- öğretim hizmeti vereceğini ve 510 eğitim yerine 42 bin 189 öğrencinin taşımasının yapılacağını aktaran Vali Kaymak, 2017-2018 yeni eğitim-öğretim yılının huzur içerisinde sorunsuz ve güvenli bir ortamda geçmesi dileğinde bulundu.

Konuşmasında "Ben de bir veliyim" diyen Vali Kaymak, çocukların öncelikle iyi bir vatandaş, iyi bir insan olarak yetişmesini önemsediğini anlattı ve "Milli eğitimimiz çok ciddi program değişiklikleriyle çocuklarımızı geleceğe hazırlıyor. Artık ezbere dayalı eğitimden kişiyi hayata hazırlayan bir eğitim programı uygulanmakta. Benim naçizane velilere ve öğrencilere tavsiyem de şu olacak; Maalesef çağımız bilgisayar çağı. Çocuklarımız ellerinden telefonları bilgisayarları bırakmıyorlar. Artık kitap okuma yarışı azaldı. O yönüyle lütfen öğretmenlerimizin önerileri doğrultusunda yavrularımızın fazla bilgisayar ve televizyon başında vakit ayırmalarına fırsat vermeyelim. Onları gerçekten hayata hazırlayan biraz da daha çok dışarıda vakit geçirmelerini sağladım. İlimizde çok güzel parklar spor tesislerimiz var bunları en iyi şekilde kullanalım. çocuklarımız daha çok dışarıda vakit geçirsinler. Bilgisayar ve televizyonunu başında vakit geçirmesinler" dedi.

Ardından yeni öğretim yılının ilk ders zilini öğrencilerle birlikte çaldı. Vali Kaymak, okul binasının kütaphane bölümünü açtıktan sonra sınıfları tek tek gezdi ve öğrencilerle sohbet etti.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler