GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-01-2023 13:21

Samsun'da 29 bin 891 evcil hayvan kayıt altına alındı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam, geçen yıl 14 bin 934’ü kedi ve 14 bin 957’si köpek olmak üzere toplam 29 bin 891 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındığını açıkladı.

Samsun'da 29 bin 891 evcil hayvan kayıt altına alındı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, hayvan hareketlerinin takibi ve hastalıkların kontrolünü daha etkin düzeyde sağlamak için sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin dijital yöntemlerle kimliklendirilmesi ve kayıtlarının düzenli tutulmasıyla ilgili yönetmelik kapsamında Samsun'da sürdürülen çalışmaları anlattı.

Samsun'da geçen yıl mikroçip ve kayıt işlemi uygulaması kapsamında 14 bin 934’ü kedi ve 14 bin 957’si köpek olmak üzere toplam 29 bin 891 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındığını belirten Sağlam,  ev hayvanlarının, pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası halinde en geç 60 gün içinde İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirilmesi gerektiğini belirterek, "Yine sahipli ev hayvanlarının ölümü halinde 30 gün içerisinde İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmesi ve hayvanların pasaportları teslim edilerek sistemden düşülmesi gerekiyorç Ev hayvanlarının sahip değişikliği işlemi için ‘Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi’ ile 60 gün içerisinde hayvanın yeni sahibinin de nüdürlüklere müracaat ederek veri tabanı ve pasaportuna sahip değişikliğinin işlenmesi zorunludur. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanlar ise herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadan kayıt altına alınabilecektir. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanların kimliklendirme işlemi yapılmamışsa, hayvan barınaklarına başvuru yapılarak ‘Sahiplendirme Belgesi’ ile kimliklendirilmesi sağlanacak, herhangi bir ceza uygulanmadan İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından PETVET'e (Ev Hayvanı Kayıt Sistemi) kaydedilebilecektir. Sahipsiz hayvanların veteriner hekimler tarafından yapılacak tedavilerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır" dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, geçen yıl 31 Aralık tarihine kadar beyanname vermeyip kayıt işlemlerini de yaptırmayanlara 3 bin 642 lira idari para cezası verileceğini de dile getirdi ve "Cezalar, doğa koruma ve milli parklar şube müdürlükleri tarafından uygulanacaktır. 6 aylıktan büyük kedi, köpek ve gelincikler İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacaktır. Yeni doğan ev hayvanlarının mikroçip uygulaması ve kimliklendirme işlemleri, doğum tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde İl/ İlçe Müdürlükleri veya serbest veteriner hekimler tarafından herhangi bir yasal yaptırım uygulanmadan yapılabilecektir" diye konuştu.