GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-10-2019 13:41

Samsun'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı salonda kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti´nin 96. kuruluş yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Samsun´da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Samsun'daki kutlamalar hava muhalefeti nedeniyle Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda yapıldı.

Samsun'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı salonda kutlandı

Samsun'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Valilik binasında Vali Osman Kaymak'ın protokol üyelerinin tebriklerini kabul etmesiyle başladı. Ardından hava muhalefeti nedeniyle Batıpark İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı'ndan Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’na alınan törende Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile beraber Samsun halkını selamlayıp, bayramlarını kutladı. 

Daha sonra saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ve bayrağın göndere çekilmesinin ardından Samsun Vali Osman Kaymak, yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında gençlere seslendi ve "Cumhuriyetimizin 96. yılını ve ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’umuzda başlattığı Milli Mücadelenin 100. yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz mesafeyi görmekteyiz. Cumhuriyetimizi nice badirelerden kurtararak bugünkü seviyesine getirdik. Siz değerli gençlerimiz, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde ve müreffeh yarınları için umudusunuz ve en büyük gücümüz sizlersiniz. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz" dedi.

Ardından Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Yağmur Güdeloğlu ‘Bugün’ ve Mustafa Furkan Coşkun ise ’Atatürk ve Cumhuriyet’ adlı şiiri okudu. Kutlamalar daha sonra Atakum Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ve Atakum Gençlik Merkezi Öğrencileri tarafından taekwondo gösterileri ile devam etti. Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı da mini konser verdi. 

Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 96. Yılı kapsamında Dağıstanlı Spor Salonu’nda düzenlenen geçit törenine katılan öğrenciler, sporcular ve gaziler törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Törene Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sabri Kılıç, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ile askeri ve mülki erkan katıldı.

SAMSUN HABER HATTI