GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-10-2020 14:53   Güncelleme : 29-10-2020 14:53

Samsun’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrikat töreni

Samsun'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tebrikat töreninde Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, protokol üyelerinin tebrikini kabul etti.

Samsun’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrikat töreni

Samsun Valiliği önünde düzenlenen törene Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İl Emniyet Müdürü  Ömer Urhal ile diğer protokol üyeleri katıldı.

Sosyal mesafe kurallarının dikkate alındığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, protokolün tebriklerini kabul etti. Bu törenin ardından konuşan Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Cumhuriyet'in ilanıyla Türk milletinin, dünyaya bir kez daha iradesine pranga vurdurmayacağını ve kendi kaderi üzerinde hiçbir gücün tasarrufu altına girmeyeceğini ortaya koyduğunu belirterek, "97 yıldır ülkemizin her bir köşesinde büyük bir heyecanla kutlanan bu özel günün, hiç kuşkusuz Samsun için yeri ayrıdır. Çünkü Samsun, Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinin meşale şehridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 da Samsun'dan attığı ilk adımla başlayan Milli Mücadelemizin neticesinde, 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ile adımız, dünya medeniyetleri arasına sarsılmaz bir güç olarak altın harflerle nakşedilmiştir. Türk milletinin, canıyla, kanıyla ödediği nice bedeller neticesinde ilan edilen Cumhuriyet'i yaşatmak, toplumun tüm kesimlerinin sorumluluklarını, her zamankinden daha büyük bir azimle yerine getirmesiyle başarılabilecek bir amaçtır. Sizlere düşen bu amaç doğrultusunda değerlerimizi korumak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her durum ve koşulda savunmaktır" dedi. 

SAMSUN HABER HATTI