GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-03-2023 15:13

Samsun'da 300 bin lavanta toprakla buluşacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında Canik, Ladik, İlkadım, Kavak ve Ondokuzmayıs ilçelerinde çiftçilere lavanta fidesi desteği verildi. Toplam 300 bin adet fide, 200 dekar alanda dikilecek.

Samsun'da 300 bin lavanta toprakla buluşacak

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hasat Kurutma ve İşleme Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi’nde de Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile birlikte hareket eden  Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Canik, Ladik, İlkadım, Kavak ve Ondokuzmayıs ilçelerinde bitki çeşitliliğini artırmak için harekete geçti. Bu amaçla daire başkanlığı, Kavak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen törende 15 çiftçiye 300 bin adet Lavanta fidesi verdi. Fideler, toplam 200 dekar alanda toprakla buluşturulacak. 

SAMSUN’DA ÜRETİM ARTIYOR
Fide dağıtım törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekti. Korkmaz, “Dünya’da 20 bin civarında tıbbi bitki türünden 2 bininin ticareti yapılıyor. Türkiye’de ise doğadaki 10 bin bitki türünün 3 bin 500’ü endemik ve sadece 347’si kullanılıyor. Şehrimizde ise bu tür bitkilerin yetiştiriciliği artıyor. 2020-2022 yıllarında 314 dekar alanda Aronya, Sumak, Adaçayı, Nane, Ekinezya, Maviyemiş, Muşmula desteği ile birlikte İlimizde örnek teşkil edecek açıkta kurutma tesisi kurduk” diyerek, “2022-2023 yıllarında ise belediyemizin DOKAP ile birlikte yürüteceği ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ ’kapsamında da 1 milyon 140 bin adet fide ve 35 bin adet fidan desteği ile toplam 1 milyon 175 bin adet fide ve fidan desteği sağlayacağız. Projeden 275 çiftçimiz faydalanacak olup 710 dekar alanda dikim yapılacak. Ayrıca protokolü imzalanan “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hasat Kurutma ve İşleme Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi” çalışmaları ise sürüyor” diye konuştu.