GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-07-2020 03:18   Güncelleme : 05-07-2020 03:18

Samsun'da 300 yıllık tarihi Taşhan otel oldu

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde 6 yıl önce çıkan yangın sonrası restore edilen 300 yıllık tarihi Taşhan, otel ve restoran olarak düzenlenerek açıldı.

Samsun'da 300 yıllık tarihi Taşhan otel oldu

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Osmanlı döneminde inşa edilen 2014 yılında çıkan yangında büyük çapta zarar gören, 300 yıllık tarihi Taşhan binası aslına uygun olarak  restore edilerek otel ve restorana dönüştürüldü.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonla tekrar ilçeye kazandırılan Taşhan Otel ve Restoran açılışına katıldı. Demir törende yaptığı konuşmada,  “Üst katında 35 yatak kapasiteli Butik Otel konsepti ve alt katta ise küçük dükkanlar, abdesthane, çocuk oyun alanları ve restoran kısmı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan tarihi mekanın, ilçeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

300 yıllık geçmişi olan hanın yeni konseptiyle birlikte hizmet vermeye başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bir yangın geçirdi ama ilginç bir şey var, biz yaraları sarmayı da iyi biliyoruz. Yaşadığımız sıkıntıları artıya çevirmeyi çok iyi biliyoruz. Burası çok güzel bir şekilde restore edildi. Büyükşehir Belediyesi olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladık ve hizmete açtık. Vezirköprü, Samsun merkeze en uzak ilçemiz. Coğrafya olarak da en geniş topraklara sahip ilçemiz. Yol ağı olarak 3 bin kilometreye yakın. Nüfusu göç veren bir ilçemiz. Bunlar doğal sonuçlar. Araziniz büyükse yol ağınız da büyük olacak.  Her şehre üniversite kurmuş bir ülkeyiz. İnsanlar eğitilecek, tahsil çağını yaşayacak, nüfus büyük olduğunda burada geçinemediğinde, tarıma dayalı bir altyapı olmadığında veya tam tekamül etmediğinde, göçecek. Bu kötü değil. Vezirköprü’den bütün Türkiye’ye ve dünyaya yayılmış gençlerimiz, insanlarımız var. Ne yapıyorlar; gittikleri yerlerde daha büyük başarılara imza atıyorlar. Sonra Vezirköprü’ye geri dönüyorlar. Burhan Ersoy şu an Vakıflar Genel Müdürümüz. Burada kalsaydı Vakıflar Genel Müdürü olabilir miydi? Arkadaşlar bunları negatif şeyler olarak algılamayalım. Bunlar çok çalışmayı da beraberinde getirecek sebepler” diye konuştu.

“Burası bu konsepti ile ecdadın bize bıraktığı önemli bir miras" diyen Başkan Demir, "Burada nice programlar yaptık. Ama bugünkü konseptiyle sanıyorum, Türkiye’de en iyi değerlendirilen hanlardan birisi oldu. Buraya gelen tüm insanlara, Vezirköprü’nün misafirperverliğini, o asaletini yansıtacaksınız. Burası sıradan bir yer değil. Gelen her vatandaşımız gittiğinde burada konakladığı o temizliği, damak zevkini alacak.  Vezirköprümüzün tarihi ve doğa güzelliklerini temaşa ederken, hatıralar oluştururken akşam geldiğinde güzel bir uyku ile sabah dinlenmiş vaziyette kahvaltısını nezih bir şekilde yapacak ve buradan öyle ayrılacak. Tarihi ve turistik seyahat edenlerimizi burada konaklatacağız. Samsun’ da ki birçok programımıza da burası ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.

Buradaki tarihi dokuyu muhafaza ettiklerini ve tarihi mirasa en iyi sahip çıkılan ilçenin Vezirköprü olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Kimse, Vezirköprü’nün 20 yıl önceki konumuna bakarak bugününü hayal edemezdi. Bunu da görelim.  Bazen bir takım şeyleri değerlendirirken negatif enerji yaymayalım. Tarım topraklarının kalitesi dünyada en kaliteli toprak. 4 yıl içerisinde ilçe belediyemizle birlikte buradaki tüm altyapıyı tamamlayacağız. Yetiyor mu yetmiyor. Mahallerimizi ulaşır hale getireceğiz. Kısa zamanda bir hastaneyi ilçemize kazandıracağız. Kanyonla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Vezirköprü bir cazibe merkezi olacak” dedi.

Daha sonra Taşhan Otel ve restoran, protokolun kurdele kesemesiyle birlikte hizmete açıldı.

SAMSUN HABER HATTI