25 EYLÜL 2018

Samsun´da 430 bin dekar zirai arazi sulamaya açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, son 14 yılda Samsun’a yapılan yaklaşık 1,8 milyar lira su yatırımı ile 430 bin dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını açıkladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samsun´a yatırımların hız kesmeyeceğini söyledi.

Samsun´da 430 bin dekar zirai arazi sulamaya açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı son 14 yılda su alanına Samsun’da yaklaşık 1,8 milyar lira yatırım yapıldığını açıkladı. Ayrıca 6 adet baraj tamamlanarak toplamda 102 milyon metreküp su depolanması sağlandı. Aynı süre içinde 1 adet içmesuyu tesisi de hizmete alındı. Bakanlık, 2019 yılı sonuna kadar 2 adet daha içmesuyu tesisini hizmete alarak, ilave 301 bin 771 kişi için yılda 22,6 milyon metreküp içmesuyu temin edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, son 14 yılda Samsun’a sulama alanında yapılan yatırımlarla 10 adet sulama tesisi hizmete alınarak, 429 bin 440 dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece Samsunlu çiftçilere yılda 147 milyon lira zirai gelir artışı sağlandı. 2019 yılı sonuna kadar 12 adet daha sulama tesisinin hizmete alınması planlanıyor ve ilave 372 bin 460 dekar alanın sulamaya açılması hedefleniyor. Sulamaya açılacak bu arazilerden ise bölge çiftçisinin yılda yaklaşık 197 milyon lira ilave gelir artışı elde edeceği öngörülüyor.

SAMSUN'DA 79 DERE ISLAH EDİLDİ
Samsun’da dere ıslahı konusunda da yatırımlarını sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, son 14 yıl içinde 79 derenin ıslahını tamamlayarak şehir merkezi, 87 adet meskûn mahali ve 27 bin 655 dekar alanı taşkınlardan korudu. 2019 yılı sonuna kadar 43 adet dere ıslahını daha tamamlamayı hedefleyen Bakanlık, ilave 61 adet meskun mahali, 151 tesisi ve 3 bin 156 dekar alanı taşkından korumayı hedefliyor.

BAKAN EROĞLU: SAMSUN'A YATIRIMLAR DEVAM EDECEK
Su alanında Samsun için ne gerekiyorsa yapacaklarını ve Samsun’a yaptıkları yatırımların hız kesmeyeceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yaptığımız bu yatırımlar ile Samsun’un sosyo-ekonomik yapısının geliştirilmesini ve özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayat düzeyinin yükseltilmesini hedeflemekteyiz” dedi. Devam eden projelerin tamamlanması ile bölgede ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmayı sağlayacak ana sektörün sulu tarım olacağını da ifade eden Bakan Eroğlu “Sulamanın doğrudan etkileri tarımda görülecek, dolaylı etkileri ise tarıma dayalı sanayilere yansıyacaktır. Diğer taraftan kuru tarımın yapıldığı kırsal bölgelerde, sulama projelerinin tamamlanması ile birlikte ürün deseni değişecek, kalite yükselecek ve zirai gelir kuru tarıma göre kıyaslanamayacak şekilde artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü