06 NİSAN 2020 Pazartesi 07:57
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-02-2020 12:36

Samsun'da 47 yıl sonra 'Taksi' plakası ihalesi yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, kent içi ulaşım ihtiyacının artış göstermesi nedeniyle taksiye ihtiyaç bulunduğunu bu nedenle 47 yıl sonra 'Taksi' plakası ihalesi yapacaklarını açıkladı.

Samsun'da 47 yıl sonra 'Taksi' plakası ihalesi yapılacak

Samsun’da ulaşım probleminin en aza indirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, diğer illere oranla oldukça az sayıda olan ticari taksi sayısı problemini çözmek için çalışma başlattı.  

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, hazırladıkları “Ticari Taksi Araç İhtiyaç Analizi” raporunda kentte taksi ihtiyacının  olduğunu gözler önüne serdiklerini söyledi. Samsun'da  en son 1973 yılında ticari taksi plakası satış ihalesi yapıldığını belirten Gürkan, "T plakalı taksilerin önemli bir kısmının 1982 ile 2001 yılları arasında kurulan (D) plakalı dolmuş hatlarına geçmesi nedeniyle merkezde taksi sayısında azalma oldu. Kent içi ulaşım ihtiyacının artış göstermesiyle birlikte 1 milyon 335 bin 716 nüfusa sahip olan Samsun’un merkez ilçelerinde 893 adet ticari taksi bulunuyor. Yani bin kişiye 0,67 taksi düşüyor ve bu da gelişmiş şehirlere oranla oldukça düşük. İnşallah yapacağımız ihaleyle birlikte bu oranı daha yukarı çekmeyi hedefliyoruz" dedi.

İHALE YAPILACAK

Atakum, İlkadım ve Canik ilçelerinde mevcutta faaliyet gösteren ticari taksilerin vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamada sayıca yetersiz olduğuna işaret eden Gürkan, "Hızla büyüyen Samsun’da vatandaş memnuniyeti ve beklentilerinin karşılanması amacıyla, bin kişiye düşen ticari taksi (T) plakalı araç sayısını ilk aşamada 0,70, ikinci aşamada 0,80, üçüncü aşamada 1,00 ve dördüncü aşamada 1,20’ye çıkarılmasını planlıyoruz. Hazırladığımız rapor da zaten kent içerisinde taksi ihtiyacını gözler önüne seriyor. Bu ihtiyacı karşılamak için düzenleyeceğimiz ihale tarihini ve şartlarını duyuracağız" diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA