GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2021 13:27   Güncelleme : 04-03-2021 13:27

Samsun’da 500 bin kişiye 'Afet Eğitimi' verilecek

Samsun’da 'Afet Eğitim Seferberliği' kapsamında 500 bin kişiye pandemi koşulları dikkate alınarak çevrim içi ortamda eğitim verilecek.

Samsun’da 500 bin kişiye 'Afet Eğitimi'  verilecek

2021 yılının 'Türkiye Afet Eğitim Yılı' olarak belirlenmesinin ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı  başkanlığında, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Uçarlı ile İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’in katılımıyla protokol töreni gerçekleştirildi. İmzalanan protokolle, 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı’nı fırsata çevirerek,  afete hazır bir Türkiye yolculuğunda, Afete Hazır Bir Samsun için önemli bir adım atıldı.

Protokol kapsamında 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile resmi okul/kurum ve özel eğitim okullarının öğrenci, öğretmen, velilerine, faaliyet planında belirtilen aylık program çerçevesinde hedeflenen 500 bin kişiye Afet Farkındalık Eğitimi verilecek. Pandemi koşulları dikkate alınarak çevrim içi ortamda verilecek eğitimde katılımcılar  olası afetlere karşı, afet öncesi hazırlıklar ve AFAD Gönüllülük Sistemi hakkında bilgilendirilecek. Ayrıca protokol kapsamında hazırlanan faaliyet planında, afetlerle ilgili olarak bir farkındalık kültürünü oluşturmak için her yaş ve eğitim sınıfındaki öğrencilere, afetlerle ilgili olarak gerçek yaşamda karşı karşıya kalabilecekleri sorunları daha yaşamadan önce hazır hale getirmeyi hedefleyen, evde tehlike avı, çevrim içi çadırda yaşam, okulda tehlike avı, afete hazır okul yarışması gibi, küçük ama önemli ve de kalıcı dokunuşları içeren farklı etkinlikler de hayata geçirilecek.

SAMSUN HABER HATTI