GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:48   Güncelleme : 09-04-2021 12:48

Samsun'da 60 yaş üstü her 10 kişiden 4'ü aşısını yaptırmadı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde şuana kadar 375 bin doz aşı uygulamasının gerçekleştirildiğini, ancak 60 yaş üstü grupta her 10 kişiden 4'ünün aşısını henüz yaptırmadığını belirterek, "Risk grubundaki bu vatandaşlarımızın aşı konusunda daha hassas olmasını istiyoruz. Randevularını alsınlar, aşı tercihlerini yapsınlar ve aşının koruma kalkanın içine girsinler" dedi.

Samsun'da  60 yaş üstü her 10 kişiden 4'ü aşısını yaptırmadı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde 60 yaş üstü vatandaşlar, eşleri ve bakanlıkca tanımlanan kronik risk grubundakilere aşılama çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, "Şu ana kadar 375 bin doz aşı uygulamasını gerçekleştirdik. İlimizde vatandaşlarımızın tercihine göre hem Biontech hem de Sinovac aşıları uygulanmaktadır. Sinovac aşısı tüm sağlık tesislerimizde, Biontech aşı uygulama süreci ise, bugün itibariyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemize, Çarşamba, Bafra ve Gazi Devlet Hastanelerimizin de eklenmesiyle 4 ayrı sağlık tesisimizde sürdürülmektedir. Şu ana kadar ilimizde 3800 doz Biontech aşı uygulaması yapıldı" dedi.

Müdür Oruç, yazılı açıklamasında, Samsun'da kamu ve özel hastaneler ile aile sağlığı merkezlerinde 400’ün üzerindeki noktada aşı uygulamasının devam ettiğini de belirtti ve "Aşı anlamında herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Haftada birkaç defa Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize aşı sevkiyatı düzenli olarak yapılmaktadır. İl olarak günlük yaklaşık 15 bin aşı randevu kapasitesine sahibiz. Ancak son 3 günün verilerine baktığımızda alınan randevu oranının sadece  yüzde 45 civarında kaldığını görüyoruz. Maalesef aşı kapasitemizin yarısı oranında bile randevu alınmıyor" ifadelerini kullandı.

HER 10 KİŞİDEN 4'Ü AŞISINI YAPTIRMADI
Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç ilginç bir tespitte de bulunarak, "60 yaş üstü kişiler, eşleri ve sağlık durumu nedeniyle aşı tanımlaması yapılan vatandaşlarımızın birinci doz aşı tamamlama oranına baktığımızda da yüzde 61 gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Bu da neredeyse 60 yaş üstü grupta, neredeyse her 10 kişiden 4’ünün aşısını henüz yaptırmadığı anlamına geliyor. Covid 19’a yakalandığında, hastalığı sonucu ölüm olabilecek ağır bir tabloyla geçiren risk grubundaki bu vatandaşlarımızın aşı konusunda daha hassas olmasını istiyoruz. Randevularını alsınlar, aşı tercihlerini yapsınlar ve aşının koruma kalkanın içine girsinler. Aşıda istenen oranları elde etmemiz için vatandaşlarımızın desteği çok önemli. Koronavirüse karşı elimizdeki en önemli güç aşı. Eğer ilimizin renginin kırmızıdan, mavi ve sarı renklere dönmesini istiyorsak mutlaka aşı randevumuzu alıp, aşımızı yaptırarak bu mücadeleye destek olmalıyız." dedi.

Aşı konusunda endişe ve tereddüt edilmesi gereken bir durumun olmadığını da vurgulayan Oruç, "Lütfen Alo 182 hattını arayarak ya da MHRS üzerinden aşı randevumuzu oluşturarak aşı işlemini tamamlayalım.  Aşımızı olalım; önlemimizi alalım; maskemizi indirmeyelim. Aşıyı ne kadar çabuk yaygınlaştırırsak, Covid 19’u yenme yolunda o kadar ilerlemiş ve daha huzurlu günlere ulaşmış oluruz. İnşallah aşı uygulaması ve önlemlere tam uyumla özlemini duyduğumuz bir Ramazan Bayramı geçirme şansına sahip olacağız” açıklamasında bulundu.

İZOLASYONU İHLAL EDEN 14 KİŞİYE İŞLEM
Bu arada Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 8 Nisan günü 91 bin 368 kişiye HES Kodu sorgulaması yapıldığı ve izolasyon kurallarına ihlal eden 14 kişiye idari işlem uygulandığı belirtildi.

SAMSUN HABER HATTI