GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-11-2020 15:53   Güncelleme : 27-11-2020 15:53

Samsun'da 600 bin Samkart'tan sadece 100 binine HES kodu tanımlanınca süre uzatıldı

Samsun’un ulaşımını sağlayan SAMULAŞ, toplu taşıma araçlarında zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması kapsamında 600 bin Samkart'tan sadece 100 binine HES kodu tanımlamasının yapılabildiğini, bu nedenle sürenin 1 Aralık tarihine uzatıldığını açıkladı.

Samsun'da 600 bin Samkart'tan sadece 100 binine HES kodu tanımlanınca süre uzatıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın pandemiyle mücadele çalışmaları kapsamında çıkardığı genelge ve buna istinaden Samsun Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar gereğince, toplu taşıma araçlarında “elektronik HES Kodu kontrolü” uygulamasını 20 Ekim’de başlatmıştı. Vatandaşların, Samkartlarını HES kodları ile eşleştirmeleri için 20 Kasım tarihine kadar verilen süre 1 Aralık'a kadar uzatıldı.

Dolaşımda olan 600 bin kart sahibinden 100 bininin HES tanımlaması yapıldığını söyleyen SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, "İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda 20 Ekim'de HES kodu tanımlama uygulamasını başlatmıştık. Bunun içinde son tarih olarak 20 Kasım'ı belirlemiştik. Ancak Samsun'da dolaşımda olan 600 bin karttan sadece 100 bininin HES tanımlaması yapabildiğini gördük. Bu amaçla süreyi 1 Aralık'a kadar uzattık. Tanımlamaları evden çıkmadan www.samsun.bel.tr, www.samulas.com.tr ve SAMULAŞ Mobil uygulama üzerinden hızlı ve kolayca yapabilirler. Samkartlarına HES kodu tanımlanmayan vatandaşlarımız, 1 Aralık’tan sonra otobüs ve tramvaylara binemeyecek" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 20 Ekim’den bu yana, kişiselleştirilmiş SamKart sahiplerinin biniş bilgilerini, her gün Sağlık Bakanlığı ile paylaşıyor. Bakanlık, karantinada olması gerekirken dışarıda olan hastaların ya da temaslı kişilerin tespitini bu şekilde yaparak cezai işlem uyguluyor.

SAMSUN HABER HATTI