GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-11-2020 16:44   Güncelleme : 05-11-2020 16:44

Samsun'da 64 bin öğrenci yüzme öğrendi

Samsun'da 2014-2015 eğitim-öğretim yılında başlatılan ‘Geleceği Kulaç Atıyoruz’ projesi kapsamında 64 bin öğrenciye yüzme öğretildiği açıklandı.

Samsun'da 64 bin öğrenci yüzme öğrendi

Çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak, yüzme bilmeyen öğrencilere yüzme öğretmek ve yetenekli olanları kulüp bünyesine kazandırmak amacıyla düzenlenen Samsun Valiliği himayesinde, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığıyla sürdürülen "Geleceğe kulaç atıyoruz" projesinde 2014-2015 eğitim döneminden bu yana tolam 64 bin öğrenciye yüzme öğretildiği açıklandı.

Samsun Valiliği trafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, projeyle, kısa ve uzun mesafe, kelebek, serbest, sırt üstü gibi teknikler ile yüzme eğitimi alan öğrencilere ve velilere ayrıca, havuz hijyeni, obezite ve sağlıklı yaşam, sporun sağlığa katkıları ve beslenme konularında da eğitim verildi. Öğrencilerin havuza taşınması, havuzlarda kullanacakları gözlük ve bone, maddi yetersizlik içerisinde olanların mayoların ücretsiz olarak karşılandığı projeyle, eğitim alanlara beslenme rehberliği de yapıldı.  

Proje kapsamında 64 bin öğrencinin yüzde 96’sına yüzme öğretilirken, yüzde 51’inin yüzme faaliyetine devam ettiği tespit edildi. Yapılan anketler sonucu, öğrencilerin yüzde 97’sinin mutlu olduğu saptandı. Sınıf öğretmenlerine uygulanan anket sonrasında projeye katılan ve dikkat eksikliği olan öğrencilerin yüzde 71'inin dikkatinde olumlu yönde etkisi olduğu tespit edildi ve spor faaliyetleri lisanslı öğrenci sayısında yüzde 26’lık artış sağlandı.

Proje sonrasında 680 öğrencinin yeteneği keşfedilirken, yetenekli öğrencilerin yüzde 20’si Samsun Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı kulüplere, yüzde 80’i ise hafta sonu kurslara yönlendirildi. Ayrıca 64 yetenekli öğrenci beden eğitimi öğretmenleri tarafından özel olarak çalıştırılması sağlandı. Devamsızlık yapan bazı öğrencilerin projeye katıldıktan sonra okula devam oranlarının arttığı da görüldü. Açıklamada, 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminde de 10 bin öğrenciye daha yüzme eğitimi verilmesinin planlandığı belirtilirken,  projenin ilk yılında iki öğrencinin yüzme yarışmalarında dereceler aldığı ve otizmli bir bireyin de yüzme alanındaki yeteneğinin tespit edildiği vurgulandı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, 'Geleceğe Kulaç Atıyoruz' projesinin öğrencilerin sporla tanışmaları, yıl boyunca aktif olarak spor yapmaları, spora karşı olumlu tutum geliştirmeleri açısından önemli olduğunu dile getirerek, projeyle ayrıca öğrencilerin sorumluluk duygusu, planlı çalışma ve doğru karar verebilme yetilerinin gelişmesini, yetenekleri ölçüsünde spor yapabilmelerini, kötü alışkanlıklardan korunabilmelerini, sağlıklı bir beden ve ruh haline sahip olabilmelerini ve olumlu kişilik özellikleri gösterebilmelerini hedeflediklerini belirtti. 

SAMSUN HABER HATTI