GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-10-2022 15:32

Samsun'da 8 bin 564 aileye destek kartı dağıtıldı

Samsun'da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşlı, engelli ve maddi geliri olmayan 8 bin 564 aileye destek kartı dağıtıldı. Hesaplara ise toplamda 4 milyon 655 bin TL aktarıldı.

Samsun'da 8 bin 564 aileye destek kartı dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 17 ilçede  yaşlı, engelli ve maddi geliri olmayan ailelere yönelik desteklerini kurumsal hale getirdi. Ailevi, çevresel ve sosyolojik her faktörü dikkate alarak gıda ve giyimde gelişi güzel dağıtım dönemini kapatan belediye, ebeveynlerin alışverişlerini yapabilmesi için ‘Temel İhtiyaç Destek Kartı' sistemine geçti. 

İhtiyaç talebiyle ilgili süreç, kişilerin belediyenin çözüm merkezine müracaat etmesiyle başlıyor. Talep sahibinin ekonomik durumunu önce resmi kurum kanallarından araştırılıyor, ardından evlerine görevli sosyal incelemeciler gönderiliyor. Verilecek desteğin gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmasının amaçlandığı uygulamada aile ile yüz yüze görüşen ekipler, yardım talebinin türü ve miktarını tespit ediyor. Ekiplerin hazırladığı rapor ise komisyonda değerlendiriliyor. Destekte bulunulacak başvuru sahibi adına banka hesap numarası açan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Temel İhtiyaç Destek Kartı’na kimlik, adres ve iletişim bilgilerini tanımlıyor. Son olarak yılda 4, 2 ve 1 kez olmak üzere belirlenen meblağ, hesaba aktarılarak kartlar adreslerine ulaştırılıyor. 

10 AYDA 4.5 MİLYON TL AKTARILDI
Nakit çekimi ile alkol ve tütün mamulleri alınmasına kapatılan ihtiyaç destek kartları, gıda, tekstil veya ilaç alımında kullanılabiliyor. Bu nedenle de kartlar, genellikle evin hanımına teslim ediliyor. Alışverişlerini özgürce yapabilen aileler, isterse faturalarını da ödeyebiliyor. Amaç dışı kullanıldığı tespit edilen kartlar ise iptal ediliyor. 2019 yılında bin 670, 2020 yılında 2 bin 32, 2021 yılında ise 7 bin 873 olmak üzere toplam 11 bin 575 ihtiyaç sahibine destek olan büyükşehir belediyesi, 2022 yılının 10 aylık sürecinde ise 8 bin 564 kişiye temel ihtiyaç destek kartı verdi. Hesaplara ise toplamda 4 milyon 655 bin TL aktarıldı. 

YAKACAK YARDIMLARI SÜRECEK
Bu arada geçen yıl kömür yardımı yapılan 750 ailenin sayısı bu yıl 2 bine çıkarıldı. Bu ailelere 1 ton olması planlanan yakacak yardımının dağıtımına kasım ayında başlanacak.

"HAKKANİYETİ VE ADALETİ GÖZETİYORUZ”
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, düzenli geliri olmayan ailelere sahip çıktıklarını belirterek, “Belediye yönetimi olarak sosyal yardımlarımızdan gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin faydalanması için çok hassas davranıyor, adeta ince eleyip hakkaniyeti gözetiyoruz. İyi niyetimizi suistimal etmeye çalışan vatandaşlarımız artık destek alamayacağını biliyor. Bu kurumsallığı yakaladık” dedi.