GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2021 13:51   Güncelleme : 27-05-2021 13:51

Samsun'da 8 bin kişi ikna yoluyla aşı oldu

Samsun'da kendi yaş gruplarına sıra gelmesine rağmen Koronavirüs aşısını yaptırmayanların ikna edilmesi için oluşturulan 100'ü aşkın ekip kapı kapı dolaşıyor. Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, bu kapsamda Ramazan ayından bu yana ikna ekiplerinin ulaştığı 8 bin kişinin aşılandığını söyledi. Oruç, il genelinde şuana kadar 565 bin doz aşı uygulamasını gerçekleştirildiğini de belirtti.

Samsun'da 8 bin kişi ikna yoluyla aşı oldu

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç yaptığı açıklamada il genelinde şu ana kadar 400'ün üzerindeki noktada 565 bin doz aşı uygulamasının gerçekleştirildiğini söyledi. Aşı randevu oranlarının istenilen düzeyde olmadığını ve aşı randevu kapasite kullanım oranının bazı günlerde %20, bazı günlerde %40-50 düzeylerine kadar düştüğünü  belirten Oruç, "Hedef nüfusa oranla birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranımız %28,42 düzeyinde. Bu da aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış yaklaşık 127 bin vatandaşımız olduğu anlamına geliyor" dedi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın talimatıyla muhtarlar, imamlar ve kamu görevlilerinin desteğiyle 100’ün üzerinde aşı ikna ekibi oluşturulduğuna dikkat çeken Oruç, "Ekiplerimiz, aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış insanlarımıza ulaşarak onları ikna etmeye, aşılarını tamamlamaya çalışıyorlar. Ramazan bayramından bugüne kadar Samsun genelinde 8 bin civarı vatandaşımıza ulaştık, onları bilgilendirerek ikna ettik ve aşılarını tamamladık. Ama bu sayı kesinlikle Samsun için yeterli değil. Halkımızda hala aşı konusunda 'biraz daha bekleyeyim, aşımı sonra yaptırırım' şeklinde bir duygu hâkim. Özellikle yaş grubu düştükçe, 'ben kendimi iyi hissediyorum, bana bir şey olmaz, aşı olmama gerek yok' gibi bir yaklaşımla da karşılaşıyoruz. Randevu sayısının istenen düzeye çıkmamasında maalesef bu yaklaşımlar etkili oluyor" diye konuştu.

Vatandaşlara çağrıda da bulunan Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç "Koronavirüsü yenmek için aşının gücüne; aşının gücünü kullanabilmek için de sizin aşı konusundaki güçlü desteğinize ihtiyacımız var. Tereddüt etmeyin. Ertelemeyin. Bugünün işini yarına bırakmayın. İlimizde Sinovac ve Biontech aşıları yapılıyor. Zaman zaman aşılama sürecinde açılan randevularda farklılık oluşabilmekte. Bu nedenle Sinovac aşısı mı Biontech aşısı mı yaptırsam diye düşünmeyin. Lütfen hangi aşının randevusu uygunsa, birini seçip, randevunuzu oluşturarak aşınızı yaptırın. Aşı yaptırma konusundaki erteleme ya da tereddüt, koronavirüsün hayatımızı bir süre daha kontrol altında tutup, kısıtlamasından başka bir şeye neden olmayacaktır. Buna izin vermeyin.  Aşınızı yaptırın, hayatınızı koronavirüsten geri alın. Koronavirüse tekrar geri dönüş fırsatı vermeyin” dedi.

SAMSUN HABER HATTI