GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-01-2021 19:58   Güncelleme : 21-01-2021 19:58

Samsun'da 85 yaş üzeri vatandaşların evlerinde aşılanmasına başlandı

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tarafından hazırlanan aşılama takvimi doğrultusunda Samsun'da da 85 yaş üzeri vatandaşların evlerinde aşılanmasına başlandı.

Samsun'da 85 yaş üzeri vatandaşların evlerinde aşılanmasına başlandı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç,  Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği sıralamaya göre Koronavirüs aşı uygulamasını adım adım sürdürdüklerini belirterek, "İlk etapta öncelikli risk grubu olarak belirlenen sağlık çalışanlarımız, huzurevi, engelli ve bakımevi gibi merkezlerde kalan misafirlerimiz, buralarda görev yapan çalışanlar ve 90 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılamasına başlamıştık. Bugün itibariyle de 85 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılama işlemine başlıyoruz. Aşı olmak isteyen 85 yaş üstü vatandaşlarımız Alo 182 hattını arayarak ya da MHRS uygulamaları üzerinden randevu oluşturarak başvurularını yapabilirler" dedi. 

Aşı başvurularını oluşturan vatandaşların, isterlerse randevu aldıkları sağlık kuruluşlarında aşılarını kendilerinin yaptırabileceğini de dile getiren Müdür Oruç, "Sağlık kuruluşuna gidemeyecek durumda olduklarını belirtenler, aşılarını, hekim ve uzman sağlık personeliyle birlikte evlerine gelecek mobil aşı ekiplerimize ikametlerinde de yaptırabilirler.  Aşı uygulaması ülkemizde mecburi değil, gönüllülük esasına göre sürdürülen bir uygulamadır. Ancak özellikle risk grubunda olan vatandaşlarımız için aşının hayati önemi düşünüldüğünde; 85 yaş üstü tüm vatandaşlarımızın hiç tereddüt göstermeden mutlaka başvurularını yapmalarını ve aşı olmalarını istiyoruz.  Vatandaşlarımız aşılama süreciyle ilgili bilgi almak istedikleri bir konu olursa Sağlık İl Müdürlüğümüzün 311 25 21 / 22 / 24 nolu telefonlarından Covid 19 Bilgi ve Danışma Hattımızı arayarak da bilgi alabilirler" diye konuştu.

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, "Deneyimli aşı ekiplerimizle Covid 19 hastalığını ilimizden uzaklaştırmak için, etkin bir şekilde aşı uygulamasını sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı da aşı süreci tamamlanana ve Sağlık Bakanlığımız tarafından artık bitti denene kadar, önlemlere azami dikkat gösterip, kurallara uyarak yanımızda olmaya davet ediyoruz. Bu mücadeleyi ancak hep birlikte mücadele edersek kazanabiliriz” ifadelerini de kullanı.

SAMSUN HABER HATTI