GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-05-2023 16:13

Samsun'da 'Aile Çiftçiliği' çalıştayı düzenlendi

Samsun'da aile çiftçiliğinin mevcut durumunu ve temel dinamiklerini incelenmesi kapsamında ‘Türkiye’de Aile Çiftçiliğinin Geleceğine Bakış Çalıştayı’ düzenlendi.

Samsun'da 'Aile Çiftçiliği' çalıştayı düzenlendi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) ortaklığı, Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ile yürütülen ‘Birleşmiş Milletler Aile Çiftçiliği On Yılı (2019–2028)’ projesi kapsamında Samsun'da ‘Türkiye’de Aile Çiftçiliğinin Geleceğine Bakış Çalıştayı’ düzenlendi.

Ülke genelinde aile çiftçiliğinin mevcut durumunu ve temel dinamiklerini incelemek, çalışma kapsamında hazırlanacak ana rapora temel oluşturmak üzere  Nevşehir ve Erzurum’dan sonra Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Zirai Karantina Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, FAO Sorumlusu Rıdvan Kurtipek, Tarım ve Orman Bakanlığı, AKÇAM, FAO ve diğer kurum kuruluş temsilcileri, konuyla ilgili akademisyenler, üretici örgütleri ve çiftçiler katıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açılış konuşmasında küçük ölçekli aile işletmelerinin,  üretim, istihdam ve yarattıkları katma değer açısından ekonomilerin temel taşları olarak kabul edildiğini, aile çiftçiliğinin yapısı ne kadar güçlendirilirse tarımsal, ekonomik ve toplumsal yapının da o derece güçlü olacağını vurguladı ve "Çalıştaylara katılan tarım ve kırsal kalkınma alanının kilit paydaşları, aile çiftçiliğine ilişkin temel eğilimleri tartışmakta ve çözüm önerileri geliştirmektedir. Aile çiftçiliğinin tarım ve gıda sistemlerinin dönüşümünde ve ulusal gıda güvenliğindeki işlevi dikkate alındığında paydaşlarımızın aile çiftçiliğinin geleceğine ilişkin tespit ve önerileri oldukça önemlidir. Sonuncusu Antalya'da gerçekleşecek olan yerel çalıştayların ardından, nihai olarak 21 Haziran 2023 tarihinde Ankara'da düzenlenecek ulusal çalıştaydan elde edilen sonuçlar, hazırlanacak “Türkiye'de Aile Çiftçiliğinin Geleceğine İlişkin Bir Perspektif Çalışması" başlıklı rapora ışık tutacaktır" dedi.