KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 23-10-2017 18:45   Güncelleme : 02-02-2019 18:15

Samsun´da Aliya İzzetbegoviç sergisi!

İlkadım Belediyesi, bilge Kral olarak anılan Bosna Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç´in ölümünün 14´ncüsü yıldönümü anısına sergi açtı.

Samsun´da Aliya İzzetbegoviç sergisi!

Bosna'daki savaşta halkına liderlik eden ve "bağımsız" Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzetbegoviç'in ölümünün 14. yıldönümünü anma kapsamında İlkadım Belediyesi tarafından sergi açıldı.

Aliya İzzetbegoviç’in tarihi fotoğraflarından oluşan sergide katılımcılar bilge Kral olarak anılan İzzetbegoviç’in hayatını anlatan belgesel filmi izleme imkanı da buldu. “Başka Bir Aliya” adlı sergide konuşan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Aliya İzzetbegoviç gibi İslamiyet ve bağımsızlık adına büyük mücadeleler vermiş tarihi şahsiyetleri gelecek nesillere aktarmanın önemini vurgulayarak, “Bugün yakın tarihimizin önemli isimlerinden Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 14’üncü sene-i devriyesinde anarken aynı zamanda ona Bilge Kral unvanını getiren mücadelesini de genç kardeşlerimize aktarmanın önemini biliyoruz. Müslümanlar ve Bosna Hersek halkı adına büyük mücadelelerden çekinmeyen Bilge Kral unutulmaması ve unutturulmaması gereken örnek şahsiyetlerden biridir. İlkadım Belediyesi olarak bizde üzerimize düşeni yaparken görevimizin sadece yol ve kaldırım yapmanın çok ötesinde olduğunu bilerek bu sergiyi gençlerimiz ve vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Sergimizin açılışında bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür eder ve Aliya İzzetbegoviç’i bir defa daha rahmet ve minnetle anarım” dedi.

Cumhuriyet Meydanında 23 – 25 Ekim tarihleri arasında vatandaşların beğenisine sunulacak olan sergi 25 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 19:00’da Müftülük Konferans Salonunda gerçekleştirilecek Şair Yazar İsmail Küçükarslan, Şair Yönetmen Faysal Soysal ve Gazeteci Yazar Emine Şeçeroviç Kaşlı’nın konuşmacı olarak katılacağı panel ile son bulacak.

Sergi açılışına Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA