GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-12-2019 15:02

Samsun'da anket sonuçlandı! İstiklal Caddesi trafiğe açılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2015 yılında "Cadde AVM"ye dönüştürülen İstiklal (Çiftlik) caddesinin yapılan anket sonucu tekrar tek yönlü trafiğe açılacağını söyledi. Demir, açılacak yolun sağ tarafına eskisi gibi araçların park yapabileceğini de ifade etti.

Samsun'da anket sonuçlandı! İstiklal Caddesi trafiğe açılacak

Samsun'da 2015 yılında eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde araç trafiğine kapatılarak "Cadde AVM"ye dönüştürülerek şehrin yürüyüş ve gezinti yeri haline getirilen İstiklal (Çiftlik) caddesinin kaderi belli oldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 8 aylık süreçte yaptıkları ve 2020 yılındaki hedeflerini anlatmak üzere düzenlediği basın toplantısında İstiklal caddesinin trafiğe açılıp açılmaması konusunda düzenlenen anketin sona erdiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Meclisinde grubu bulunan partilerin temsilcilerinin gözetiminde yapılan ve cadde üzerinde oturanların, çalışanların, mülkiyet sahibi ve kiracı olanların katıldığı ankette 13 sorunun yöneltildiğini ifade eden Başkan Demir,  katılımcıların büyük bir oranda caddenin trafiğe açılması konusunda görüş bildirdiğini söyledi.

Anket sonuçlarının 1-2 gün içerisinde teknik bilgilerle kamuoyuna duyurulacağını da ifade eden Başkan Demir, tek yönlü olarak trafiğe açılacak caddenin sağ tarafına araçların eskisi park yapabileceğini dile getirdi. Yayaların geçiş kaldırımların geniş olacağını da belirten Demir, ihtiyaç olması halinde yolun tekrar araç trafiğine kapatılabileceğini de vurguladı.

KATILIMCILARA 13 SORU YÖNELTİLDİ

İstiklal Caddesinin araç trafiğine açılıp açılmaması konusundaki anketin çok detaylı yapıldığını da anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bir kentte bir konu da herkesin aynı düşünmesini beklemek mümkün değil, doğruda değil. Ama şunu da bilmek lazım ki, fert fert, her birimizin de herşeyi benim düşündüğüm gibi olmasını beklemek de doğru değil. Genel yapılması gereken maksimum faydayı dedik ya biz fikir alarak yani halkın karar ekseriyetinin çoğunluğunun kabul gördüğü noktaları da yakalamamız lazım. Ben yaptım anlayışı doğru bir yaklaşım değil. Hele hele belediye başkanlığı sorumluluğu taşıyan kadroların asla böyle olmaması gerekir. Biz çalışmalarımızda bunlara dikkat edeceğiz, dikkat etmediğimizin düşünüldüğü noktalarda da bu iletişimi bu uyarıyı o katkıyı da her zaman bekleriz. Orada anket çalışmaları detaylı yapıldı. Yani orada 'Evet-Hayır' şeklinde değil, sanıyorum 13'e yakın soru soruldu. Orada oturanlar, orada çalışanlar, oradaki mülkiyet sahipleri, kiracı olanlar, özellikle orada kadın erkek noktasındaki kayıt türü talepleri analizleri de elimizde. Orada çok güzel aslında ilginç neticeler de ortaya çıkıyor. Bu iletişimin, bu anket çalışmasının da bize çok ciddi katkılar sağladığını sizlere ifade etmek istiyorum. Anket niye yaptık. Çünkü bu gibi konularda halk oylaması yapılamıyor yasal olarak, onun için  ancak anket yapabiliyor belediyeler. Mesela anket dedik ama bir nevi halk oylaması niteliğinde bir anket. Ama halk oylaması deyince tüm halkı katan değil, orada bölgede tespit edilen karar sahibi olması gerektiğine inandığımız veya tespit ettiğimiz kesim ile anket çalışması yapıldı.  Bir de bu çalışmayı biz Büyükşehir Meclisi'nde grubu bulunan partilerin temsilcilerinin gözetiminde yaptık" dedi.

SAMSUN HABER HATTI