GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-08-2020 20:26   Güncelleme : 19-08-2020 20:26

Samsun'da Atatürk'e hakaret eden Hasan Uzunlar AK Parti'den ihraç edildi

Samsun'da sosyal medya hesabından Atatürk'e hakaret etmekten yargılandığı mahkemece 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve AK Parti'den kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilen Hasan Uzunlar ile ilgili karar verildi. AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Uzunlar'ın partiden ihraç edildiğini açıkladı.

Samsun'da Atatürk'e hakaret eden Hasan Uzunlar AK Parti'den ihraç edildi

AK Parti'den Samsun Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekilliği ve İlkadım Belediyesi Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulunduğu sırada geçen yıl sosyal medya hesabından Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlar yaparak büyük tepki çeken Hasan Uzunlar, bu görevlerinden alındıktan sonra partisince kınama cezası verildi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi de paylaşımları nedeniyle Uzunlar hakkında dava açtı. Samsun  11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen yargılamada, Hasan Uzunlar hakkında önce  1 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme bu cezayı 10 aya indirerek hükmün açıklanmasını erteledi.

PARTİDEN İHRAÇ EDİLDİ
Bu karar üzerine AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Hasan  Uzunlar'ın partiden kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini açıkladı. Ardından toplanan Disiplin Kurulu Hasan Uzunlar hakkında kararını verdi. Alınan kararı ise İl Başkanı Ersan Aksu, yazılı bir açıklama yaparak duyurdu. Aksu, "Kamuoyunun malumu olduğu üzere partimiz üyesi Hasan Uzunlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi hakkında; parti ilkelerimize ve politikalarımıza uygun olmayan sosyal medya paylaşımları gerçekleştirmiş ve bu sebeple kesin ihraç talebiyle İl Yönetim Kurulu kararıyla Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. İl Disiplin Kurulumuz, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu değerlendirmiş ve partimiz üyesi Hasan Uzunlar'ın kesin ihracına karar vermiştir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, ülkemizin bekasının garantisi olarak nitelediği, "Ne kadar güçlü olursak ülkemiz de o kadar güçlü olacaktır" ifadeleriyle özetlediği Cumhur İttifakı'nın önemini bir kez daha hatırlatır, ittifak ruhuna aykırı hiçbir söylem ve eyleme müsamaha gösterilmeyeceğinin bilinmesini isteriz" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI