GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-09-2022 15:43

Samsun'da balık av sezonu dualarla açıldı

Denizlerde, balıklara sağlıklı üreme imkânı ve süreci tanınması amacıyla15 Nisan'da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Balıkçılar, denize dualarla açıldıktan sonra "Vira Bismillah" diyerek ağlarını suya bıraktı.

Samsun'da balık av sezonu dualarla açıldı

Samsun'da yeni av sezonunun açılması nedeniyle Canik Balıkçı Barınağı'nda tören düzenlendi. Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Halim Özdemir, TKDK İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar İl Müdürü Osman Aydın ile şube müdürleri, ilçe müdürleri, kKooperatif başkanları, teknik personel ve çok sayıda balıkçı hazır bulundu.

Açılışta konuşan Samsun Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atıf Malkoç, bu seneden umutlu olduklarını belirterek, şu an için deniz suyu sıcaklığının yüksek olduğunu, zamanla bu sıcaklığının düşmesiyle bereketli bir sezon geçireceklerini, özellikle Palamut ve Çinekop başta olmak üzere denizde balığın bol olacağını söyledi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da konuşmasında, “Samsun'da 496 adedi denizlerde ve 121’i iç sularda olmak üzere 617 adet çeşitli boy uzunluğunda balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bu yönüyle İlimiz güçlü bir balıkçı teknesi filosuna sahip olup, bu teknelerde 6 bin 179 ruhsatlı balıkçı çalışmaktadır. Malum olduğu üzere bakanlığımızın ‘Su Ürünleri’ politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda uygulanan avlanma yasağı ile balıkların avlanabilir büyüklüğe gelmesi amaçlanmaktadır. Yıllar itibariyle değişmekle birlikte 300 ile 400 bin ton arasında değiştiği gözlenen Ülkemiz toplam su ürünleri avcılığının yaklaşık yüzde 70- 75'i Karadeniz Bölgemizden gerçekleşmekte, bu oranın da büyük bir kısmı da yalnızca İlimizden sağlanmaktadır. İlimizde avcılık yoluyla elde edilen su üÜrünleri miktarı yıllık 40- 60 bin ton civarında olup ve bu miktarın önemli bir kısmını Hamsi ve Çaça balığı oluşturmaktadır. Nitekim 2021 yılı içerisinde Ülkemizde en son verilere göre 328.165 ton Su Ürünleri Avcılığı yapılırken, İlimiz 42.843 ton miktarında Avcılık gerçekleştirmek suretiyle bu miktarın önemli bir kısmını üstlenmiştir. İlimizde bulunan önemli sayıdaki Balık Unu ve Yağı Fabrikaları ile de İşleme Tesislerinde İşlenen bu ürünlerin tamamı, Avrupa Birliği Ülkelerinin yanı sıra Uzak Doğu Ülkelerinden Çin, Japonya, Kore gibi ülkelere ihraç edilmekte ve bu yolla Samsun ekonomisine yıllık 30 milyon doların üstünde döviz girdisi sağlanmaktadır" dedi.

Su Ürünleri stoklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için 2021 yılında Samsun genelinde toplam 2 bin 633 adet su ürünleri denetimi yapıldığını ve çeşitli ihlallarden dolayı 105 kişi veya kuruluşa 496 bin 100 TL idari para cezası uygulandığına da dikkat çeken Sağlam, "Ayrıca Sahil Güvelik Komutanlığı unsurlarınca da hem denizde hem de balıkçı barınaklarında denetimler yapılarak, ihlali tespit edilen balıkçılara gerekli idari para cezaları uygulanmıştır" diyerek yeni avlanma döneminin balıkçılara hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.