GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-01-2020 18:00

Samsun'da 'balık boyu' denetimi!

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, balık halinde ve tezgahlarda satışa sunulan deniz ürünlerine yönelik denetim yaptı. Balık boylarının ölçüldüğü denetimde Su Ürünleri Kanunu'na aykırı hareket eden 3 firmaya idari para cezası uygulandı.

Samsun'da 'balık boyu' denetimi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde deniz, içsular, karaya çıkış noktaları, balık hali, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları ile toptan ve perakende satış yerlerindedeniz ürünlerine yönelik eş zamanlı denetim yapıldı. Bu kapsamda Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi Kontrol Ekipleri tarafından Samsun il sınırlarında da  balık halinde, satış noktalarında ve nakliye araçlarında balık boylarına yönelik toplam 167 adet denetim gerçekleştirildi.Yasağauymayan 3 firmaya ise idari para cezası kesildi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam,  denetimlerde kurallara uygun çalışan balıkçıların haklarının da korunduğunu, balıkçılara, nakil aracı kullanıcılarına, toptan ve perakende su ürünleri satışı yapan esnafa yeni kanunla ilgili bilgiler verildiğini ifade etti. Denetimler sırasında yapılan evrak kontrollerinde, yeşil ruhsat denilen tekne ruhsatlarına, su ürünleri faaliyetlerinde bulunan gerçek/tüzel kişilerin sahip olmaları gereken sarı ruhsat denilen profesyonel balıkçılık ruhsatlarına ve bu ruhsatların geçerlilik sürelerinin de kontrol edildiğini de söyledi.

Sahil Güvenlik komutanlığı ekiplerinin denizlerde kendi denetimlerini gerçekleştirdiğini, yeni su ürünleri kanun değişikliği ile bundan böyle el konulan küçük boydaki balıkların perakende ve toptan olarak piyasaya arz edilemeyeceğini de açıklayan Sağlam, bu tür su ürünlerinin yem fabrikalarına satışının yapılacağını veya hayır kurumlarına bağışlanacağını da dile getirdi. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yeni kanunla idari yaptırımların ağırlaştırıldığını ve geçmişte bin 635 lira ile 5 bin lira arasında değişen cezaların, yeni değişiklik ile 5-50 bin lira arasına çıkartıldığını da sözlerine ekledi.

SAMSUN HABER HATTI