GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-09-2020 16:42   Güncelleme : 21-09-2020 16:42

Samsun'da balık sezonunda denetimler de cezalar da arttı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, balıkçılar mevzuatlara aykırı küçük balık avlamamaları konusunda uyarırken, cezaların 10 kat attığını söyledi. Sağlam, bundan böyle denetimlerde ele geçirilen küçük boy balıkların perakende ve toptan olarak piyasaya verilmeyeceğini, yeni düzenlemeyle bu balıkların yem fabrikalarına satışının yapılacağını veya hayır kurumlarına bağışlanacağını söyledi.

Samsun'da balık sezonunda denetimler de cezalar da arttı

Samsun'da 1 Eylül'de başlayan balık sezonunun ardından hem balık hallerinde, hem de deniz ürünlerinin satışa sunulduğu tezgahlarda denetimler arttı. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun'da yapılan denetimlere katılarak özellikle Balık Hali'nde balıkların belirlenen boy kriterlerine uygun olup olmadığını ölçtükten sonra  Samsun'da yaygın olarak yapılan çift gemi ile orta su trolü balık avcılığını yerinde görmek için denize açıldı.

Gemide açıklamalarda bulunan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Devletimizin su ürünleri politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar; deniz, göl, baraj ve nehirlerimizdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Unutulmamalıdır ki doğal kaynaklar sonsuz olmayıp gelecek nesillere aktaracağımız birer emanettir. Bu nedenledir ki koruma ve kullanma dengesini mutlak gözetmek durumundayız. Bu kapsamda balıkçılarımızın özellikle küçük balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Kurallara uymayanların takibi ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için İl Müdürlüğümüz olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkânlar seferber edilerek yeni sezonda da devam edilecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri de alınmış durumdadır” dedi.

Müdürlüğün dışında Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de denizlerde kendi denetimlerini gerçekleştirdiğini, yeni Su Ürünleri kanun değişikliği ile bundan böyle el konulan küçük boydaki balıkların perakende ve toptan olarak piyasaya arz edilemeyeceğini de belirten İbrahim Sağlam, bu tür ürünlerin yem fabrikalarına satışının yapılacağını veya hayır kurumlarına bağışlanacağını hatırlatarak,  getirilen yeni düzenlemeler sonucu idari yaptırımların ağırlaştırıldığını, geçmişte bin 635 lira- 5 bin lira arasında değişen cezaların, yeni değişiklikle birlikte 5 bin- 50 bin lira seviyesine çıkarıldığını ifade etti.

SAMSUN HABER HATTI