GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-09-2020 00:45   Güncelleme : 01-09-2020 00:45

Samsun'da balıkçılar dualarla denize açıldı

Karadeniz'de balıkçılar, denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesi nedeniyle düzenlenen tören sonrası dualar eşliğinde büyük umutlarla denize açıldı. Balıkçılar sezonun ilk ağlarını 'Vira bismillah' diyerek denize bıraktı.

Samsun'da balıkçılar dualarla denize açıldı

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Bu nedenle Samsun'daki Canik ilçesi Balıkçı Barınağı’nda ’2020-2021 Yılı Balıkçılık Av Sezonu' açılış töreni düzenlendi.

Samsun Valisi Zülkif Doğan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik Kaymakamı Mahmut Halal  ve balıkçıların katıldığı törende duaların edilmesinden sonra protokol üyeleri bir tekne ile  açılarak temsili olarak denize 'Vira bismillah' diyerek ağ attı. Ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, yaptığı açıklamada balıkçılara hayırlı ve bereketli kazaçlar diledi. Dağlı,  pandemi süresince balıkla beslenmenin hem vücut direncini hem de bağışıklık sistemini arttıdığına da dikkat çekerek, herkesi balık tüketmeye davet etti.

SAMSUN HABER HATTI