GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2024 14:48

Samsun'da bayramda elektrik tüketimi yüzde 7 oranında arttı

Bayram boyunca elektrik tüketimi 2023 yılına göre Türkiye’de yüzde 2,6 oranında azalırken YEDAŞ’ın hizmet bölgesinde yüzde 7 oranında arttığı açıklandı.

Samsun'da bayramda elektrik tüketimi yüzde 7 oranında arttı

YEDAŞ’ın Ramazan Bayramı elektrik tüketim analizine göre, Samsun, Ordu, Çorum, Sinop ve Amasya’da bu yıl bayramın ilk 3 günlük elektrik tüketimi, geçen yılki bayramın ilk 3 günlük elektrik tüketimine göre yüzde 7 oranında artış göstererek, 40 bin 267 megawattsaat’e ulaştı. 

Bayramın 3. günü olan 12 Nisan  tarihinde ise, 14 bin 100 megawattsaat’le bayramın en yüksek elektrik tüketimi gözlemlendi. İl bazlı değerlendirildiğinde, elektrik tüketimi, geçen yılki bayram dönemine kıyasla, Samsun ilinde yüzde 6,7, Ordu ilinde yüzde 8, Çorum ilinde yüzde 5, Sinop ilinde yüzde 7,5 ve Amasya ilinde yüzde 6,6 oranında arttı. 

Bayram tatilinin 9 gün olması sebebiyle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da özellikle kırsal bölgelerde nüfus artışı olabileceğini öngören YEDAŞ bayram öncesinde tüm hazırlıklarını tamamlamıştı. 5 bölgede 659 arıza onarım personeli, 241 araç ve 73 nöbetçi amir ile bayram tatili boyunca hizmet veren YEDAŞ, 7/24 çağrı merkezi desteği ile de müşterilerinden gelen talepleri karşıladı. 

YEDAŞ Genel Müdürü Yunus Emre Bilgi, “Bayram tatili sebebiyle Anadolu’nun pek çok bölgesinde olduğu gibi, hizmet verdiğimiz şehirlerde de hareketlilik gözlemlendi. Yaşanabilecek yoğunluğu ön görerek bayram öncesi yaptığımız hazırlıklar sayesinde bu süreci sorunsuz bir şekilde atlattık. Yer yer yaşanan arızalara saha personellerimizi yönlendirerek, ilgili yerlere müdahalelerimizi sağladık” dedi.