GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-03-2021 13:38   Güncelleme : 19-03-2021 13:45

Samsun'da bir apartman karantinaya alındı

Samsun'da halen Koronavirüsü ciddiye almayanların duyarsızlıkları yüzünden vaka sayıları her geçen gün artarak devam ediyor. En son taziye evinde virüse yakalanan 21 kişinin yakınlarına yapılan testte 105 kişi daha pozitif çıktı. Ayrıca yine bir apartman, dairelerde oturanların yüzde 70'inin pozitifli çıkması nedeniyle karantinaya alındı.

Samsun'da bir apartman karantinaya alındı

Sağlık Bakanlı'nın risk haritasında, Türkiye'de nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il olan Samsun'da, mutasyonlu virüsün yayılımı bir türlü önlenemiyor. Bu duruma ise koronavirüsü ciddiye almayanların neden olduğu belirtiliyor. Son olarak adı açıklanmayan ilçede bir taziye evinde tolanan 21 kişinin koronavirüse yakalanmasının ardından bu kişilerle temaslı olan yakınlarına da test uygulandı ve 105 kişinin daha virüslü olduğu ortaya çıktı.

APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI
Yine başka bir ilçede 5 katlı apartmanda pozitif vaka çıkması nedeniyle, dairelerde oturanlara test yapıldı, 105 kişinin daha virüse yakalandığı belirlendi. Bu nedenle yüzde 70'i pozitif çıkan apartman karantinaya alındı.

YETERİNCE CİDDİYE ALINMIYOR
Samsun Valisi Zülkif Dağlı,  mutasyon virüsün yayılım hızı ve gücünü yeterinde ciddiye alınmadığını belirtirken, Samsun'da zincir marketler, AVM'ler ve şehir girişleri başta olmak üzere birçok alanda HES kodu kontrolü yapıldığını, yaya trafiği yoğun olan caddelerde kalabalıkların  oluşmaması için  önlemler alındığını, virüs ile ilgili  denetim ve bilgilendirme çalışmalarında halkı tehlikenin farkında olmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
 
5 BİN PERSONEL İLE DENETİM
Bu arada Samsun'da Koronavirüsün kontrol altına almak için tematik denetimlerin daha da arttırılması kararı alındı.  Bu amaçla 19-25 Mart tarihleri arasında Samsun İl genelinde 5 bin personelin katılımıyla yeme içme yerleri, düğün ve nikah salonları, toplu ulaşım araçları, cadde, sokak, sahil, meydan, AVM'ler, oteller, okullar, berberler, şans oyunları bayileri, OSB'ler, spor tesisleri ve dernek lokali gibi umuma açık olan yerlerde denetim altına tutulacak.

SAMSUN HABER HATTI