18 NİSAN 2019

Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

Samsun'da Cumhuriyetin kuruluşunun 95'inci yılı düzenlenen törenle, coşku içinde kutlandı. Batı Park'taki törenlerde öğrenciler gösteriler sundu, şiirler okudu.

Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

Buradaki programa Vali Kaymak'ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Tören Vali Kaymak, Başkan Şahin ve  Garnizon Komutanı Topçu Albay Üstün'ün vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.  Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günün anlam ve önemini içeren konuşması okundu. 

Daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak Samsunlulara seslenerek,  "Atalarımızdan aldığımız bu büyük emaneti 95 yıldır koruyan bizler siyasal, kültürel ve ekonomik birçok saldırıya da göğüs gererek dünyaya “Biz var oldukça Türkiye Cumhuriyeti var olacaktır” mesajını haykırmaya devam ediyoruz. Bu gurur, bu heyecan ve mutluluk hepimizin. Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. 95 yıldır ülkemizin her bir köşesinde büyük bir heyecanla kutlanan bu özel günün, hiç kuşkusuz Samsun için yeri ayrıdır. Çünkü Samsun Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinin zihinsel başkentidir. Samsunluların duruşu, feraseti ve vatanseverliği karşısında büyük mücadeleye inancı daha da güçlenen Atatürk; ‘Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” diyerek duygularını ifade etmiştir. Bu gün bizlerde Samsun’da, Cumhuriyetimizin 95. yılını idrak ederken aynı duyguları taşıyoruz. Sevgili Samsunlular, Çok Kıymetli Gençler, Cumhuriyetin en büyük değeri, ülkemizde yaşayan her bireyin hür olması, yasalar önünde eşit olması, temel hak ve özgürlüklerini kullanabilen vatandaşlar olmasıdır. Sizlere düşen en önemli görev bu değerleri korumak, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her ahval ve şeraitte savunmaktır. Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin sizlere yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum.  Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, 15 Temmuz’da en açık şekilde gördüğümüz gibi şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir" dedi.

Vali Kaymak, 19 Mayıs'ın 100. yıldönümü kutlama programına ilişkin olatak da, " 2019 yılı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak başlattığı Cumhuriyetin kuruluşunun ilk adımının 100. yıl dönümü olacak. Sizlerin desteği ile ilimizde bizlere yakışan büyük bir kutlama hazırlıkları içindeyiz. 2019 yılında tüm Türkiye ilimizi izleyecek, ilimizin içinde var olan kurtuluş mücadelesi ruhunu ve bağımsızlık duygusunu takip edecektir.Bu duygu ve düşüncelerle, başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onurunu kazandıran Aziz şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, onları rahmetle anıyorum. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Naz Kuru ‘Cumhuriyet’, Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatmagül Odabaş ‘Vatan türküsü’ adlı şiiri okudu. Ardından İlkadım Samsun Anadolu Lisesi ve 19 Mayıs Lisesi öğrencilerinin ve Atakum Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri ile devam etti. 

Gösterilerin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Engelsiz Dans Engelliler Spor Kulübü Derneği öğretmeni ve öğrencisi tarafından zeybek oyunu gösterisi yapıldı. Ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı mini konser verdi. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı'na ait helikopter gösteri uçuşu da yaptı.
 Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 95. Yılı kapsamında Batı Park Alanı’nda düzenlenen geçit törenine katılan askerler, öğrenciler, sporcular, gaziler ve gösteri yapan Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Samsunlular, ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile bayramın coşkusunu ve heyecanını yaşadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da hastasının yaşam mücadelesinden etkilendi, beste yapıp, klip çekti
Samsun'da hastasının yaşam mücadelesinden etkilendi, beste yapıp, klip çekti
Trafikteki gece denetiminde fıkra gibi diyaloglar
Trafikteki gece denetiminde fıkra gibi diyaloglar
maltepe escort bayan