GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-05-2023 15:12

Samsun'da dağcılar Atatürk'ün izinde yürüyecek

Samsun'da bir araya gelen farklı illerden dağcılık kulübü üyeleri ve öğrenciler, Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktıktan sonra Havza'ya giderken izlediği güzergahı, Türk bayrağı ile takip etmek üzere yola çıktı.

Samsun'da dağcılar Atatürk'ün izinde yürüyecek

Büyük Önder Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 104. yılı kutlamaları kapsamında  Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda, ‘Ulusal Kurtuluş Mücadelesi 13. Anma Yürüyüşü’ başlatıldı.

Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a ilk adımı attığı yeri temsil eden Tütün İskelesi'nde toplanan dağcılar, Samsun Gençlik ve Spor Müdürü Feyzullah Dereci tarafından teslim edilen  Türk bayrağı ile yola çıktı. İl Müdürü Feyzullah Dereci, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinin Mayıs ayı boyunca süreceğini ifade ederek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan 104 yıl önce Samsun'dan Havza'ya 'Ata Yolu' dediğimiz noktaya dağcılarımızla beraber temsili farkındalık oluşturmak adına yürüyüşe başladık. Valimiz adına bayrağı öperek dağcı gençlerimize verdik. Onlar da Havza'da tören alanına götürecekler” dedi.