GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-06-2019 16:10

Samsun'da denize girme yasağı kalktı

Samsun Valiliği tarafından Atakum ilçesindeki Polis Meslek Yüksek Okulu ile Taflan Un Fabrikası arasında kaçak kanalizasyon bağlantılarından kaynaklı olarak getirilen denize girme yasağı kaldırıldı.

Samsun'da denize girme yasağı kalktı

Samsun Valiliği'nce 10 gün önce 'Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği' kapsamındaki yapılan toplantıda,  Atakum ilçesi Çatalçam bölgesindeki Polis Meslek Yüksek Okulu ile Taflan Un Fabrikası arasındaki 3,5 kilometrelik mesafede kaçak kanalizasyon bağlantıları nedeniyle deniz suyunda kirlenme görüldüğü saptandı. Bu nedenle kaçak kanalizasyon bağlantılarının SASKİ tarafından önlenerek acilen kanalizasyon şebekesine bağlantılarının sağlanması için bölgede denize girilmesi geçici olarak yasaklandı.

Kirliliğin oldupu bölgede yapılan çalışmalar sonunda ise Samsun Valiliği ikinci bir açıklama yaparak denize girme yasağının kaldırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada, "Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı SASKİ Genel Müdürlüğü, Çatalçam Polis Okulu ve Taflan Un Fabrikası plajlarında temizlik çalışmalarını yapmış olup, İl Sağlık Müdürlüğü’nün her iki halk plajından 12.06.2019 ve 17.06.2019 tarihlerinde ayrı ayrı aldığı izleme numuneleri sonuçlarının ‘Mavi Bayrak ve Yüzme Suyu İçin’ sınır değerleri sağladığı görülmüştür. Söz konusu analiz sonuçları https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinde yayımlanmaktadır. Sonuç olarak Çatalçam Polis Okulu ve Taflan Un Fabrikası olarak ifade edilen iki adet halk plajının halkın kullanımına açılması uygun olup, ilimizdeki plajlar hakkında bilgilere https://yuzme.saglik.gov.tr/ (Yüzme Suyu Takip Sistemi) adresinden ulaşılabilmektedir" denildi.

SAMSUN HABER HATTI