GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-06-2021 17:31   Güncelleme : 09-06-2021 17:31

Samsun´da doktor cinayetine açılan ihmal davasında 11 görevli beraat etti

Samsun'da, göğüs cerrahı Opr. Dr. Kamil Furtun'un 2015 yılında görev yaptığı hastanede silahlı saldırıda öldürülmesinde ihmali oldukları iddiasıyla yargılanan 11 personel, bilirkişi raporuna rağmen yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat etti. Doktor Furtun’un kendisi gibi eşi olan Samsun Tabipler Odası Başkanı Neslihan Funda Furtun, "Kamu idaresinin bu konudaki ihmalleri cezalandırılmadıkça adalet sağlanamaz. Sorunu görmezden gelmek ya da gizlemeye çalışmak sorunu ortadan kaldıramaz. Dr. Kamil Furtun’un ailesi ve tüm sevenleri olarak bu davanın peşini bırakmayacağız" dedi.

Samsun´da doktor cinayetine açılan ihmal davasında 11 görevli beraat etti

Samsun'da 29 Mayıs 2015'te meydana gelen olayda, Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görev yapan göğüs cerrahı Opr. Dr. Kamil Furtun, hastanede İsmail Koyun tarafından düzenlenen silahlı saldırıda vücuduna isabet eden 5 kurşunla yaşamını yitirdi. Olayın ardından hastanenin adı Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi olarak değiştirildi. 

Olayı gerçekleştiren ve Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanan evli ve 2 çocuk babası İsmail Koyun Kasım 2015'teki duruşmada Opr. Dr. Kamil Furtun'u 'tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası', 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçundan da 2 yıl hapis ve 2000 TL para cezasına çarptırdı. Yargıtay da cezayı onadı.

EŞİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Karar sonrasında, yargılama aşamasında eşinin ölümünde hastane idaresinin de ihmali olduğundan şüphelenen Dr. Neslihan Funda Furtun, Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. İlkadım Kaymakamlığı ise 22 Şubat 2016 tarihinde hastanenin 11 personeli hakkında soruşturma iznini reddeden bir karar verdi. Yapılan itiraz sonrasında Samsun Bölge İdare Mahkemesi 26 Mayıs 2016 tarihinde ilgili kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesi kararı aldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU SONUCUNDA İDİDANAME HAZIRLANDI

Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 18 Ocak 2017 tarihinde bilirkişi raporu hazırlandı. Bu rapor doğrultusunda, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Şubat 2017’de hazırlanan iddianamede, başhekim T.K., hastane müdürü M.Y., müdür yardımcısı M.A., müdür yardımcısı N.G., müdür yardımcısı Y.E., başhekim yardımcısı Uzm. Dr. E.B., iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyesi olmaları nedeniyle Opr. Dr. Ö.S.B., sağlık bakım hizmetleri müdürü A.K., tıbbi sekreter S.T., teknisyen H.T., sosyal çalışmacı F.S. hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan dava açılmasına karar verildi. 11 şüphelinin Opr. Dr. Kamil Furtun'un, öldürülmesi olayında, görevlerinin gereklerini yapmakta 'ihmal veya gecikme' gösterdikleri iddia edilerek  kamu davası açılması için yeter şüphe olduğu belirtilerek Samsun 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Yapılan yargılamalar sonucunda mahkeme 3 yıl sonra kararını verdi ve 11 hastane görevlisinin ceza alması için gerekli delil olmadığı gerekçesiyle 11 şüphelinin beraatine hükmetti.

CİNAYETE SEYİRCİ KALINDI

Mahkemenin verdiği karara öldürülen doktorun eşi ve aynı zamanda Samsun Tabipler Odası Başkanı olan Neslihan Funda Furtun isyan etti. Bilirkişi raporunda ve tanık ifadelerinde hastane görevlilerin ihmali olduğunun açıkça ortada olduğunu dile getiren Furtun, şunları söyledi:

"Yoğun çabalar ve tüm engellemelere rağmen idari yargı kararıyla üç yıl sonra ağır ihmalden görevi kötüye kullanmaktan dolayı ceza davası başladı. Olaydan ancak üç yıl sonra İdari yargı kararlarının zorlamasıyla açılan kamu davası, bilirkişi raporu tüm sanıkların ağır ihmali olduğunu belirtmesine yani suçlu oldukları sabit olmasına karşın, bu rapor ve tanık ifadeleri adeta yok sayılarak üç yıl süren yargılama sonunda delil yetersizliğinden tüm sanıkların beraatıyla sonuçlanmıştır. Katilin hastanede görevi olmamasına rağmen yıllarca sanki mesaiye gelir gibi hastaneye gelmiş, gerek hastaları gerekse hastane çalışanlarını huzursuz etmiş, tehdit etmiş, hastane bahçesinde elinde orakla gezmiş, santral memurunu burnunu kıracak biçimde darp etmiş. Hatta katil, hastane imamına ‘ben bu hastaneden büyük birini götüreceğim’ demiştir. Tüm bunlara rağmen hastane müdürü ve başhemşirenin odasında çay-kahve eşliğinde sohbetler edilmiş, bu cani ruhlu insanın hastane idari alanlarından uzaklaştırmak bir yana adeta katile ayrıcalıklı payeler verilmiş. Tetiği çeken katil bir doktorun canına kast etmiş, hastane idaresi de ağır ihmaliyle cinayete seyirci kalmıştır.

BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Furtun, konuyla ilgili açıklamasında, "Tüm kamuoyuna ifade etmek isterim ki sağlık çalışanlarının canına kast edenlerin cezalandırılması bu şiddetin dinmesi için yetmez ve tek başına adaleti sağlamaz. Kamu idaresinin bu konudaki ihmalleri cezalandırılmadıkça adalet sağlanamaz. Sorunu görmezden gelmek ya da gizlemeye çalışmak sorunu ortadan kaldıramaz.  Dr. Kamil Furtun’un ailesi ve tüm sevenleri olarak bu davanın peşini bırakmayacağız. Adaletin tam olarak tesis edilmesi için üst mahkemeye itirazımızı yapacağız. Ve biz adalet arayışımızda kararlılığımızı sonuna kadar koruyacağız" dedi.

SAMSUN HABER HATTI