GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-06-2024 16:57

Samsun'da 'Engelsiz Turizm'

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından özel gereksinimli bireylerin kentin doğal, tarihi ve turistik güzelliklerini keşfetmelerini sağlamak ve toplumsal yaşamla

Samsun'da 'Engelsiz Turizm'

Samsun Büyükşehir Belediyesi özel gereksinimli bireylerin yaşamın kolaylaştırmak ve sosyal hayata katılımlarını artırmak amacıyla “Samsun’u Keşfet” mottosu ile belirlenen “Rota Samsun” güzergahları içerisinde 'Engelsiz Turizm' gezileri düzenliyor. 

Geziye katılan özel gereksinimli bireyler aileleriyle birlikte  Samsun'un farklı bölgelerindeki doğal, tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek sosyal aktivitelere katılıyor. Yaz sezonu boyunca gerçekleştirilecek organizasyonda 2 bin birey ve ailesinin ağırlanmasının hedeflendiği, belirtildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Özel gereksinimli bireylerimizin yanında olan bir yaklaşımla her zaman hareket ediyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışını benimseyerek destek ve hizmetlerimizi sürekli olarak artırıyoruz. Biz, toplumuzun gerçek gücünün insanların yaşamaktan mutlu olduğu bir şehirden geçtiğinin farkındayız. Bunun için de Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukla hareket ediyoruz. “Engelsiz Turizm” projesini de bu kapsamda çok değerli buluyorum. İnşallah programımız yaz boyu devam edecek. Binlerce hemşehrimize, özel gereksinimli bireylerimize güzel anılar bırakmayı umut ediyoruz” diye konuştu.

İlk program gerçekleşti
Programın ilk etkinliği 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremin ardından psikolojik destek ihtiyacı duyan özel bireyler ve aileleri için düzenlendi. Samsun Engelliler Federasyonu iş birliğiyle 9-15 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşen etkinlikte, Mavi Işıklar Engelliler Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Kampı'nda bilgilendirme seminerleri, psikososyal destek, fizyoterapi danışmanlığı, havuz hizmetleri ve çocuk etkinlikleri gibi hizmetler sunuluyor. Düzenlenen moral ve motivasyon programında ayrıca "Engelsiz Turizm Programı" çerçevesinde Samsun'un tarihi ve turistik alanlarına düzenlenen gezilerle katılımcıların morallerinin yükseltilmesine olanak sağlanıyor. Bandırma Vapuru, Batı Park ve Amazon Köyü gibi önemli noktalara yapılan geziler ve tiyatro gösterisi ile katılımcılar unutulmaz bir deneyim yaşıyor.

İlk kez vapura bindiler
Engelsiz Turizm projesi kapsamında hiç vapura binmeyen, Samsun’da yaşayan özel eğitim ve rehabilitasyon öğrencileri ve öğretmenleri için vapur turu düzenlendi.  200 kişinin katıldığı vapur turunda renkli görüntüler yaşandı. Turda öğrenciler dans edip gönüllerince eğlendi. Gerçekleşen program ile çocuklar denizin ve vapurun tadını çıkarırken aynı zamanda sosyal hayata katılımları daha da arttırılmış oldu.  Samsun Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Engelsiz Turizm projesi, özel gereksinimli bireylerin sosyal becerilerini geliştirmeye, Samsun’un güzelliklerini tanıtarak moral ve motivasyonlarını arttırmaya devam ediyor.