ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 07-03-2021 09:17   Güncelleme : 07-03-2021 12:10

Samsun'da eski koca dehşeti! Kadını sokak ortasında öldüresiye dövdü

Türkiye'de bir türlü önlenemeyen kadına yönelik şiddetin bir örneği Samsun'da yaşandı. İbrahim Z., 2,5 yıl önce boşandığı E.M.'yi kızının gözü önünde sokak ortasında hunharca darp etti. Genç kadının başını yere çarpan, tekmeleyen, yumruklayan eski kocanın bu vahşeti, cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Olayı sosyal medyadan duyurulmasıyla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, twitter hesabından olayı 'aşağılık' olarak nitelendirdi ve "Failin yaptığı yanına kar kalmayacak" açıklamasında bulundu. Polis tarafından yakalanan İbrahim Z. 'adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklandı.

Samsun'da eski koca dehşeti! Kadını sokak ortasında öldüresiye dövdü

Türkiye'yi ayağa kaldıran kan donduran olay Samsun'un Canik İlçesi Karşıyaka Mahallesi'nde meydana geldi. 27 yaşındaki İbrahim Z., 2,5 yıl önce boşandığı eşi 24 yaşındaki  E.M. ile 5 yaşındaki kızını annesine götürmek üzere buluştu. Bu sırada iki taraf arasında tartışma çıktı.

KIZININ ÇIĞLIKLARINA ALDIRMADI
Tartışma sonrasında İbrahim Z., kızının gözü önünde ve çığlıklarına aldırmayarak boşandığı eşini önce tokatladı, ardından yere düşen kadının başını beton zemine çarptı. Daha sonra da defalarca ayağıyla tekmeleyip yumrukladı. Çevreden müdahale etmek isteyenlere de küfürler savuran İbrahim  Z. olay yerine çağrılan polis ekipleri tarafından yakalandı. Canik Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Bürosu tarafından gözaltına alınan eski cani eşin sorgulandığı belirtildi. 

HASTANEYE KALDIRILDI
Beyin travması geçiren şiddet mağduru E.M. ise ambulansla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Genç kadının hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi. Gözleri önünde babasının annesine yaptığı şiddete tanık olan küçük kız ise yakınları tarafından saknleştirilmeye çalışıldı.

DAHA ÖNCE DE EŞİNE ŞİDDET UYGULADI
Bu arada kadının  boşanmadan önce de eşinden şiddet gördüğü ve uzaklaştırma kararı aldırdığı da ortaya çıktı. 

SANİYE SANİYE KAYDEDİLDİ
İbrahim Z.'nin 2,5 yıl önce boşandığı eşine sokak ortasında yaptığı şiddetin dehşet verici görüntüleri cep telefonuyla saniye saniye kaydedilerek sosyal medyada paylaşılmasıyla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü. 

ESKİ EŞİNİ ÖLDÜRESİYE DÖVEN CANİ TUTUKLANDI
Bu arada İbrahim Z. polise verdiği ilk ifadesinde, boşandığı eşinin kızını kendisine teslim ederken, "Bir daha kızı sana göstermeyeceğim" dediğini ve bir anda sinirlenerek gözünün döndüğünü iddia etti. İbrahim Z., olay sonrası kendisini darp edenlerden de şikayetçi olduğunu belirtmesi şaşkınlık yarattı. Polisteki işlemlerin ardından adliyeye sevkedilen  İbrahim Z. nöbetçi mahkemece 'adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

ADALET BAKANI:  ŞİDDETİN EN AŞAĞILIK ÖRNEKLERİNDEN BİRİ
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, twitter hesabından yaptığı paylaşımda olayı  'aşağılık' olarak nitelendirerek, "Samsun’da kadına karşı şiddetin en aşağılık örneklerinden birinin sergilendiği olay hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık talimatıyla fail yakalanarak gözaltına alındı. Hukuk gereğini yapacak, failin yaptığı yanına kâr kalmayacak" ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: DAVAYA MÜDAHİL OLACAĞIZ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da sosyal medya üzerinden yayınladığı açıklamada, "Samsun’da bir kadına, bir anneye uygulanan insanlık dışı şiddet vakasının Bakanlık olarak takipçisiyiz. Failin en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağız. Anneye ve çocuğumuza gereken tüm sosyal hizmet modelleri ve psikososyal destek sağlanacaktır" dedi.

BAKAN FAHRETTİN KOCA: HASTANIN HAYATİ SORUNU YOK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konyla ilgili olarak twitter hesabından "Bir kadının, sokakta, çocuğunun gözü önünde ağır şiddete maruz kaldığı haberi, tüm Türkiye’yi üzdü. Samsun’daki olayda 112 Acil Ekibimiz, 21.11’de gelen çağrı üzerine 21.16’da hastaya, 21.20’de hastaneye ulaştı. Şu an Eğitim Araştırma Hastanesinde olan hastanın hayati sorunu yok" açıklamasında bulundu.

ALTUN: VAHŞET HEPİMİZİ DERİN BİR ÖFKEYE SEVKETTİ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, "Samsun’da yaşanan kan donduran vahşet hepimizi derin bir öfkeye sevketti. Gözü dönmüş cani, emniyet güçlerimiz tarafından gözaltına alındı. Bu vahşetin hesabı en ağır şekilde sorulacaktır. Olayın yakından takipçisiyiz. Şiddete uğrayan anne ile biricik evladının yanındayız" dedi.

SAMSUN VALİSİ DAĞLI: ŞİDDET HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZDÜ
Bu arada Samsun Valisi Zülkif Dağlı, vahim olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Akşam saatlerinde Canik ilçemizde E.M. isimli kadının uğradığı şiddet hepimizi derinden üzmüştür. Şiddet uygulayan İ.Z. isimli şahıs gözaltına alınmış olup soruşturma devam etmektedir. Mağdure E.M.' nin sağlık durumu iyi olup konu Valiliğimizce yakinen takip edilmektedir. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı M.Sabri Kılıç ile birlikte akşam saatlerinde şiddete uğrayan  E.M.'yi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Mağdure E.M.' nin sağlık durumu iyi olup konuyu adli ve idari birimlerimizle Kadına yönelik şiddetin bir daha asla gündem olmadığı bir dünyaya kavuşmak temennisiyle, şiddet mağduru kadınımıza bir kez daha Allah'tan acil şifalar diliyorum"ifadelerini kullandı.

SAMSUN CUMHURİYET BAŞSAVCIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise "E.M.'nin eski eşi İ.Z. tarafından darp edilmesi  olayı haber alınır alınmaz derhal soruşturma başlatılmıştır. Şüpheli İ.Z. savcılık talimatıyla yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma titizlikle yürütülmektedir" denildi.

VALİ ZİYARET ETTİ
Samsun Valisi Zülkif Dağlı, eski eşi tarafından kızının gözü önünde darp edilen ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan E.M.'yi beraberinde Cumhuriyet Başsavcısı M.Sabri Kılıç ile birlikte ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu, doktorlardan bilgi aldı. Vali Dağlı, eski eşi tarafından şiddet gören E.M.'nin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi ve "Kadına yönelik şiddetin bir daha asla gündem olmadığı bir dünyaya kavuşmak temennisiyle, şiddet mağduru kadınımıza bir kez daha Allah'tan acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI