GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-05-2020 18:53   Güncelleme : 01-05-2020 18:53

Samsun'da filyasyon ekibi dedektif gibi iz sürüyor

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibi, koronavirüs salgınında kesin ve olası vakaların temas etiği kişileri saptamak için dedektif gibi iz sürüyor. Tanı konan hastanın son 3 günde temasta olduğu kişileri tek tek tespit eden ekipler, virüs taramasından geçiriyor.

Samsun'da filyasyon ekibi dedektif gibi iz sürüyor

Koronavirüs salgınını kontrol etmek için  dünyada sadece Türkiye'de uygulanan filyasyon tarama ve tespit çalışmaları Samsun'da da tüm hızıyla devam ediyor.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nün 250 kişilik ekibi koronavirüs salgınında kesin ve olası vakaların temas etiği kişileri saptamak için adeta dedektif gibi iz sürerek kapı kapı dolaşıyor. Bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin kırılmasına yönelik bu çalışmalar da daha önce tanı konan hastanın son 3 günde temasta olduğu kişiler bulunmaya çalışılıyor.  Bulunanlara ise koronavirüs taraması yapılıyor. Böylece vaka artışının önüne geçiliyor.

Filyasyon nedir?
Filyasyon, virüsün kaynağını tespit etmek amacıyla virüsün temas halinde olduğu kişilerin taranması yöntemine deniliyor.

Saha incelemesi olarak da adlandırılan filyasyon, sağlık bakanlığına bağlı bulaşıcı hastalıklar ile mücadele rehberinde "Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır." şeklinde tarif ediliyor.

Ülkeler virüs salgınıyla mücadelede genellikle iki yöntem kullanıyor. Bunlardan birisi genel tarama, diğeri de filyasyon yani virüsün temas zinciri içinde olanları tespit etmek ve virüs taramasından geçirmek.

Genel taramanın akılcı bir yöntem olmadığını belirten Sağlık Bakanı Koca, filyasyon uygulaması ile nokta atışı yaparak ilerlediklerini söylüyor.

SAMSUN HABER HATTI