GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-11-2020 18:28   Güncelleme : 12-11-2020 18:28

Samsun'da filyasyon ekibini temaslı kişiler evlerinden kovuyor

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde Koronavirüs hastaları ve temaslıların takibini yapan filyasyon ekiplerinin verilen eksik bilgiler nedeniyle sorunlar yaşadığını belirterek, "Bazen gittikleri adreslerde kabul edilmiyor, kaba ve sert tavırlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bafra’da bir ekibimiz, 'Biz filyasyon istemiyoruz, gidin buradan' denilerek, bina sakinleri tarafından uzaklaştırıldı" dedi. Müdür Oruç, bazı temaslı kişilerin ısrarla Covid-19 testi yaptırmak istemeyerek ekiplerle tartışma içine girdiklerini de söyledi.

Samsun'da filyasyon ekibini temaslı kişiler evlerinden kovuyor

Samsun İl genelinde  500 kişiden oluşan 200 filyasyon ekibi, Koronavirüs testi pozitif çıkan hastalara ulaşıp, temaslıları kısa sürede belirlemek için 7 gün boyunca 09.00-23.00 saatleri arasında çalışmalarını sürdürüyor. Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, filyasyon ekibinin her ay yaklaşık 150 bin kilometre yol yaparak  Koronavirüs hastalığının ildeki yayılımının önüne geçmeye çalıştığını anlattı ve Kasım ayında Koronavirüs temaslı  2 bin kişiye ulaşıldığını belirtti.

Filyasyom ekibinin zaman zaman büyük sorunlar yaşadığını da belirten Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, "Koronavirüsün izini bir dedektif gibi süren ekiplerimizin en önemli ihtiyacı halkımızın bu çalışmada kendilerine adres ve kişilere ulaşmada yardımcı olmaları. Maalesef ekiplerimiz kişilerin eksik bilgi vermesi, adreslerini ve telefon numaralarını doğru aktarmaması nedeniyle sorunlar yaşıyor, gittikleri adreslerde kabul edilmiyor, kaba ve sert tavırlarla da karşı karşıya kalabiliyorlar. Hatta geçtiğimiz günlerde Bafra’da bir ekibimiz, 'Biz filyasyon istemiyoruz, gidin buradan' denilerek, bina sakinleri tarafından uzaklaştırıldı. Ekiplerimiz daha sonra polis ekiplerimizin desteğiyle filyasyon çalışmasını tamamladı. Ekiplerimizin yaşadığı bir diğer sorun ise bazı temaslı kişilerin ısrarla Covid 19 testi yaptırmak istemesi ve ekiplerimizle tartışma içine girmeleri. Daha önce de bilgi verdiğimiz gibi ilimizde 11 ayrı merkezde günlük 5 bin test yapabilir durumdayız, yani test anlamında bir sıkıntımız yok. Zaten klinik belirti gösteren tüm temaslı kişilere hemen; 60 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan kişilere ise temasın 7. gününden itibaren ekiplerimiz tarafından test yapılıyor.  Her temaslıya test yapılmamasının nedeni, elde test olmaması ya da yapılmak istenmemesi değil, temaslı hastaların pozitif olma süresinin virüsün etkinliğine göre 2. günden 14. güne kadar değişebilmesi.  Test sonucuna göre bugün negatif olan temaslı bir kişinin, hemen ertesi gün pozitif olmasının yaratacağı riskin ortaya çıkmaması için, belirti takibi yapıp, kişilerin 14 günlük karantina sürecini tamamlamalarını istiyoruz. Zaten gerekli durumlarda mobil ekiplerimiz ev ortamında, hastaneye gitmeye gerek bile kalmadan kişilerin testlerini yapıyorlar. Bu gibi durumlar, bizi ve ekip arkadaşlarımızı üzüyor. Ancak ekiplerimiz yaşadıkları tüm zorluklara rağmen, büyük bir sorumluluk bilinciyle hareket edip, çalışmalarına devam ediyorlar" dedi.

"Sürecin sağlıklı yönetilmesi için halkımızdan ricamız, bu olağanüstü dönemde filyasyon kurallarına uymaları, ekiplerimize yardımcı olmaları" diyen Müdür Oruç,  "Şimdiye kadar 3 ekibimizin saha çalışmaları sırasında hafif kazalar atlattığı bu süreçte, hayatlarını ortaya koyarak büyük bir mücadele gösteren sağlık çalışanlarımızın yanında olmaları. El birliğiyle etkili bir filyasyon çalışması yapıp, maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat edersek, inanıyorum ki, en kısa zamanda virüsün yayılımını durdurarak, pandemiye karşı olumlu sonuçlar alabiliriz” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI