02 NİSAN 2020 Perşembe 12:08
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-12-2019 08:53

Samsun'da 'Geçmişten Günümüze Hemşirelik Kıyafetleri' defilesi

Sağlık Bakanlığı Samsun İl Sağlık Müdürlüğünün OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü işbirliği ile düzenlediği, 'Geçmişten Günümüze Hemşire Kıyafetleri' defilesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) gerçekleştirildi.

Samsun'da 'Geçmişten Günümüze Hemşirelik Kıyafetleri' defilesi

Samsun OMÜ Atatürk Kültür Merkezi’ndeki defileye; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Kariyer Söyleşilerinin konuğu olan Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sağlık çalışanlarının üniformalarının din, siyaset, savaş gibi dış belirleyiciler etkisiyle ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini vurgulanan defilede hemşireler, 21 özel koleksiyon sergiledi.

Hemşireler, Anadolu Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında giyilen hemşire kıyafetleri ile Gevher Nesibe, Selçuklu ve Osmanlı dönemi şifacıları, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, Türkiye'nin ilk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi, Hilaliahmer Cemiyeti hemşirelerinin kıyafetlerinin yanı sıra günümüz hemşirelerinin kıyafetlerinden oluşan koleksiyonu tanıttı.

Katılımcıların alkışlarıyla renk kattığı gösterinin ardından, defileye katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA