ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 01-07-2020 16:08   Güncelleme : 01-07-2020 16:08

Samsun'da gencin ölümüne neden olan polise 7 yıl 6 ay ceza verildi

Samsun'un Atakum ilçesinde ehliyetsiz olduğu için kontrolden kaçtıktan sonra yakalanan 17 yaşındaki Yaşar Alperen Savaş'ın, tabancasının kazara ateş alması sonucu ölümüne neden olan Komiser Yardımcısı M.B, yargılandığı mahkemece 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. M.B, hapiste kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Samsun'da gencin ölümüne neden olan polise 7 yıl 6 ay ceza verildi

Samsun'un Atakum ilçesi Körfez Mahallesi'nde 23 Aralık günü meydana gelen olayda, iddialara göre, 17 yaşındaki Yaşar Alperen Savaş, ehlyeti olmadığı için polis kontrolünden kaçtı. Ancak kovalamaca sonunda yakalandı. Bu sırada komiser yardımcısı M.B'nin elindeki silah kazara ateş aldı ve kurşun gencin başına isabet etti. Ağır yaralanan genç Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olay sonrası komiser yardımcısı M.B. görevinden açığa alındı. Gözaltına alındıktan sonra yapılan işlemlerin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak gencin 23 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetmesi nedeniyle tekrar gözaltına alınarak tutuklandı.

TAHLİYE EDİLDİ

Samsun 3'ncü Ağır Ceza Mahkmesi'nde son kez yargı önüne çıkan M.B, olayın kaza sonucu meydana geldiğini ve tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti,  M.B.'ye önce 9 yıl, ardından da cezasını 7 yıl 6 aya indirerek, tutukluluk süresini göz önüne alarak cezaevinden tahliye edilmesine karar verdi. 

SAMSUN HABER HATTI