GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-10-2020 14:20   Güncelleme : 28-10-2020 14:20

Samsun'da 'Gizli Pozitifleri' tespit etme çalışması tamamlandı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı ülkedeki bağışıklık ve hastalık taşıma düzeylerinin tespiti için planladığı 'Koronavirüs Toplum Tarama Çalışması'nın ikinci aşamasının 520 haneye ulaşılarak tamamlandığını açıkladı.

Samsun'da 'Gizli Pozitifleri' tespit etme çalışması tamamlandı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı açıklamada, ülkedeki koronavirüs bağışıklık düzeyinin ve gizli pozitif hastaların tespit edilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran ayında başlatılan tarama çalışmasının 15–30 Ekim tarihleri arasında yenilendiğini ve il genelinde 'Covid 19 Hastalığı Seroprevalans Araştırması'nın iki aşamalı olarak başlatıldığını hatırlattı.

Birinci aşamada ülke genelinde toplam 31 bin 280 hanede, Samsun’da ise 520 hane gerçekleştirilen uygulamada, her haneden rastgele seçilen 1 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren 'Elisa Testi' ve hastalık durumunu gösteren 'PCR Testi'nin oluşturulan ekipler tarafından yapılarak saha çalışmasının tamamlandığını belirten Müdür Oruç, "Şu an verilerin analizi ve raporlaması için laboratuvar çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde verilerle ilgili rapor ve bilgiler hazırlanarak Sağlık Bakanlığımıza iletilecek. Çalışma tamamlandığında hem ülkemizde hem ilimizde hastalığı belirti göstermeden atlatmış Bağışıklık Gelişmiş Hastaları ve hastalığı taşıyan olası “Gizli Pozitifleri” tespit etme imkânı elde etmiş, bu vakalardaki eğilimi takip etme şansı bulmuş ve ülkemizdeki bağışıklık düzeyiyle ilgili yeni verilere ulaşmış olacağız. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak Laboratuvar Çalışması noktasında diğer illere de bu proje kapsamında desteğimizi veriyoruz. Giresun, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon illerinin Kan – Elisa laboratuvar testleri de proje kapsamında ilimiz Terme Devlet Hastanesi laboratuvarlarında çalışılarak sonuçları hazırlanıyor. Bu önemli çalışmaya katkılarından dolayı görev alan tüm filyasyon ekiplerimize ve bize destek olan tüm Samsunlulara teşekkür ediyorum” dedi.

SAMSUN HABER HATTI