GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-12-2020 17:36   Güncelleme : 04-12-2020 17:36

Samsun'da grev kararı alınan SAMULAŞ'tan açıklama geldi

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ A.Ş'de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde talep edilen 3 bin 500 TL tutarındaki ücretin kabul edilmemesi üzerine grev kararı aldı. Bunun üzerine SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı yaptığı açıklamada, sendika üyesi işçilere ilk 6 aylık dönemde yüzde 15'lik zam teklifinde bulunulduğunu ancak bu teklifin kabul edilmediğini belirterek, "Sendika temsilcileri arabuluculuk sürecinin son gününde personele oylama yaptırmadan sendika yönetimi olarak grev kararı almıştır” dedi.

Samsun'da grev kararı alınan SAMULAŞ'tan açıklama geldi

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma ulaşımı şirketi SAMULAŞ'ta 525 üyesi bulunan Demiryol-İş Sendikası toplu iş görüşmelerinde talep edilen 3 bin 500 TL tutarındaki ücretin kabul edilmemesi üzerine grev kararı aldı. 

Bu kararı açıklayan Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, 1 Temmuz’dan geçerli olacak olan Demiryol-İş ve SAMULAŞ arasındaki toplu iş sözleşme görüşmelerinin, sendikanın ve  tüm çalışanların iyi niyetine rağmen sonuç alınamadığını belirtti. Bu nedenle  kanuni hakları olan grev kararı alındığını ifade eden Kütük, SAMULAŞ'taki üyelerin  pandemi sürecinde gece gündüz, hastalığı umursamadan Samsunlulara hizmet ettiğini, bu sürede kısa çalışma ödeneğini 4 ay eksik maaş olarak almalarına rağmen şikayetçi olmadıklarını vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın "Bir nefes alacak bir ücret artışını, çalışanlara çok görmüştür" diyen Kütük, "Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Büyükşehir Belediye Başkanı kararını gözden geçirip çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir” dedi. Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, “Sendika olarak taban ücretinin 3 bin 500 TL olmasını talep ettik. Büyükşehir Belediye Başkanı bize 250-300 TL’lik zam teklifi yaptı. Bu bizim için kabul edilemez, bu nedenle de grev kararı aldık” ifadelerini kullandı.

SAMULAŞ'TAN AÇIKLAMA

Bu arada SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Demiryol İş Sendikası’nın aldığı grev kararı sonrasında yazılı bir açıklama yaptı. Pandemi dönemi yasaklar nedeniyle SAMULAŞ bünyesinde örgütlü olan sendika ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 11 Ağustos 2020 tarihinde başladıklarını ifade eden Tamgacı, “Sendika temsilcileri ve SAMULAŞ yönetimi arasında yapılan görüşmelerde sosyal haklar, ücret artışları ve disiplin cezalarına ilişkin maddeler görüşülmüştür. Sendika toplamda 2020-2022 dönemi için yüzde 400 artış oranlarına gelecek bir teklif sunmuştur. Akabinde SAMULAŞ’ın teklifini sendika yetkilileri değerlendirmeyerek uyuşmazlık ile görüşmeleri sonlandırıp masadan kalkmış ve arabuluculuk sürecini başlatmıştır. Arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanamamıştır” sözlerine yer verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in tüm çalışanların ücret zam artışlarının enflasyon artışlarının altında kalmaması yönünde görüşünün olduğunu da söyleyen Enver Sedat Tamgacı, “Ortalama yıllık enflasyon artışlarının yüzde 12-13’lerde gerçekleşmesine karşılık ilk 6 aylık dönemdeki sosyal haklarla beraber ücret zammı yüzde 15’ler civarında teklif edilmiş, geçmiş dönem toplu iş sözleşmesinde olmayan yeni sosyal haklar ilave edilmiş, diğer mevcut sosyal haklardaki artışlarla birlikte toplamda iki yılın sonunda yüzde 47 oranında artış olacak şekilde SAMULAŞ teklifte bulunmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in tüm çalışanların ücret zam artışlarının mutlaka enflasyon artışlarının altında kalmamasını bu nedenle zam artış oranları ve sosyal hakların buna göre belirlenmesi gerektiğini söylemiştir. Tüm dünyayı sağlık açısından tehdit eden Kovid-19 pandemisinin bir diğer olumsuz etkisi olan ekonomik daralma nedeniyle devletimizin pandemiden olumsuz olarak etkilenen şirketler için çıkarmış olduğu ve halen devam eden ‘Kısa Çalışma Ödeneği’nden şirketimizde müracaat ederek yararlanmak durumunda kalmıştır. Bu süreçte diğer tüm özel sektör şirketleri küçülmek zorunda kalırlarken SAMULAŞ, şehrimizin ulaşım hizmetlerini aksatmamak ve pandemi sürecindeki sağlık tedbirlerini sağlayarak hizmetlerini sürdürmek için ilave personel alımı gerçekleştirmiştir. Pandemi dönemi boyunca yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çalışanların şartlarını düzeltmeye ve ekonomik koşullarda iyileştirmeler yapılmasına rağmen sendika temsilcileri arabuluculuk sürecinin son gününde personele oylama yaptırmadan sendika yönetimi olarak grev kararı almıştır.  Sendika, grev oylaması yapılırsa ve greve hayır kararı çıkması halinde yüksek hakeme gidileceği ve buradan işverenin daha önceden verdiğini de alamayacaklarını üyelerine söylemiştir" dedi.

SAMSUN HABER HATTI