GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-05-2020 16:58   Güncelleme : 03-05-2020 16:58

Samsun'da helikopterin tarlasına inmesine izin vermeyen kişiye ceza!

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde kalp rahatsızlığı geçiren hasta için gönderilen ambulans helikopterin buğday ekili tarlasına izin vermeyen kişi gözaltına alındı. Ayrıca sokağa çıkma yasağını ihilal etmekten 3 bin 180 TL para cezası kesildi.

Samsun'da helikopterin tarlasına inmesine izin vermeyen kişiye ceza!

Samsun'daki inanılmaz olay Vezirköprü İlçesine 32 kilometre uzaklıktaki Altınkaya Mahallesi'nde meydana geldi. Kalp hastası olan 54 yaşındaki Cemil Yeniçerioğlu rahatsızlanınca muhtar Yaşar Yılmaz, 112 Acil Servis'ten ambulans helikopter talebinde bulundu. Bunun üzerine hemen bölgeye helikopter gönderildi.

HELİKOPTERİN İNİŞİNE İZİN VERMEDİLER
Ancak bölgenin dağlık, ağaçlıklı ve tellerle çevrili olması nedeniyle helikopter hastayı almak için buğday ekili alana inmek istedi. Bu sırada ekili alanlarının zarar göreceğini iddia eden 48 yaşındaki Abdullah Ş., eşi 47 yaşındaki Necla Ş. ile 25 yaşındaki çocukları Abdurrahman Ş. helikopteri el-kol hareketi yaparak uzaklaştırdı. Bu nedenle helikopter tekrar yükseldi. Muhtar Yaşar Yılmaz ise helikopterin inmesine izin vermesi için tarla sahiplerini ikna etmeye çalıştı.

MUHTAR; 'ZARARINIZI BEN KARŞILAYAYIM, İNİŞE İZİN VERİN
Ancak tüm ikna çabaları sonuç vermeyince muhtar Yaşar Yılmaz, aileye tarlada meydana gelebilecek zararı kendisinin karşılayacağını söyledi. Aile bu durumu da kabul etmedi. Bu nedenle helikopter gökyüzünde 6 tur attıktan sonra tekrar Samsun'a döndü.

HASTA KARADAN HASTANEYE YETİŞTİRİLDİ
Kalp hastası Cemil Yeniçerioğlu ise, araçla baraj bölgesine getirildikten sonra kayıkla karşıya geçirilip gelen kara ambulansıyla Vezirköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

O ANLARI SAMSUN HABER HATTI'NA ANLATTI
Altınkaya Mahallesi Muhtarı Yaşar Yılmaz, helikopterin inişine tarla sahiplerinin engellemesiyle ilgili o anları Samsun Haber Hattı'na anlattı. Yılmaz, "Rahatsızlanan vatandaşımız için ambulans helikopter talep ettim. Mahallemiz dağlık, ağaçlıklı ve  yer yer bazı tarlalar tel örgülerle kaplı olduğu için helikopterin inebileceği tek alan 15 dönümlük buğday ekili bölgeydi. Hastamızı buraya getirdikten sonra helikopter inişe geçti. 5 metre kala ise tarla sahipleri  helikopter pilotuna  el kol işareti yaparak inmesine izin vermedikleri yönünde el-kol işareti yaptılar. Bu nedenle helikopter tekrar yükseldi. Tarla sahiplerini ikna etmeye çalıştım. Tarlada olabilecek zararı karşılayacağımı söyledim. Ancak inat ettiler, inişe izin vermediler. Yazıklar olsun size dedim. Sonra da helikopter havada tur atıp geri döndü" dedi.

HELİKOPTER PİSTİ YAPACAĞIM
Bu olayın çok zoruna gittiğini de dile getiren muhtar Yaşar Yılmaz, "Devlet Samsun'dan helikopter gönderiyor, inişine izin verilmiyor, havada 6 tur da atıyor, o kadar da yakıt tüketiyor, ama birileri çıkıp aynı mahallede yaşadıkları hastayı görmezden gelip 'tarlam zarar görecek' diye inişine izin vermiyor. Bu akıl alacak bir şey değil. Hala bunu hazmedemiyorum. Pazartesi gününden itibaren ne olursa olsun  mahallemizdeki bir  araziyi düzleştirip helikopter pisti haline getireceğim" diye konuştu.

GÖZALTINA ALINDI
Bu arada Samsun Valiliği tarafından konuyla ilgili  açıklama yapıldı. Açıklamada, "Vezirköprü İlçemizde 02.05.2020 Cumartesi günü 112 Helikopter Ambulansının rahatsızlığı bulunan vatandaşımızı almak için tarlaya inmesine izin vermeyen şahısla ilgili Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmış ve gözaltı kararı verilmiş olup adli tahkikat devam etmektedir" ifadelerine yer verildi. 

PARA CEZASI KESİLDİ
Açıklamada ayrıca, "112 Helikopter Ambulansının inmesine izin vermeyen şahsa idari yönden 3.180 TL idari para cezası uygulanmıştır" denildi.  Para cezasının ise 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca verildiği öğrenildi. Açıklamada  aileden kaç kişiye ceza verildiği ise belirtilmedi. 

SAMSUN HABER HATTI