24 ŞUBAT 2020 Pazartesi 15:04
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-08-2019 20:38

Samsun'da Iraklıların sayısı Suriyelileri 4'e katladı

MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Samsun'da Irak uyruklu sığınmacı sayısının Suriyelileri 4'e katladığını açıkladı. Samsun'da bulunan 30 bin sığınmacının kentte kendilerine özgü 'Getto'lar oluşturduğunu dile getiren Karapıçak, "Şuan itibariyle bu göçmenler ile asayiş yönünden ufak tefek olaylar haricinde bir sorun görünmüyor. Bizlerin endişesi gelecek adınadır" dedi. Karapıçak açıklamasında, Suriyelilere vatandaşlık hakkı tanınmasının hazmedilecek ve kabul edilebilecek bir tarafı olmadığını da ifade ederek, "Öncelikle ve özellikle Suriyeli sığınmacılar peyderpey Samsun’dan ve dolayısıyla ülkeden gönderilmelidir" dedi.

Samsun'da Iraklıların sayısı Suriyelileri 4'e katladı

MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Samsun'da bulunan Uluslararası koruma başvurusu sahibi veya geçici koruma kapsamındaki yabancılara ilikin yazılı açıklama yaptı.  Samsun'da resmi rakamlara göre,  30 bin dolayında sığınmacının bulunduğunu belirten Karapıçak, "Buna göre il genelinde  22 bin Irak uyruklu, 6 bine yakın Suriyeli, bin 500 dolayında da Afgan uyruklu var. Bu göçmenler genellikle Samsun’da nüfusun yoğun olduğu il ve ilçe merkezlerinde ikamet ediyor. Bu durumda Samsun’da 'Gettolar' oluşmasına neden oldu. Şuan itibariyle bu göçmenler ile asayiş yönünden ufak tefek olaylar haricinde bir sorun görünmüyor. Bizlerin endişesi gelecek adınadır. Özellikle nüfus istikbali, ülke güvenliği, sosyal ve ekonomik istikrar adınadır” dedi.

ÜLKEDEN GÖNDERİLMELİDİR

Özellikle Irak’ın kuzeyi ve Suriye’deki iç savaşların meydana getirdiği istikrarsızlık sonrasında 2013 yılından itibaren Türkiye’ye olan göç dalgasından Samsun’un da etkilendiğini ifade eden Karapıçak, Samsun’da göçmenlerle ilgili toplumda infial yaratacak toplumsal olay olmamasına karşın dönem dönem asayiş olayları ve terör örgütü DAEŞ’e üye olmaktan dolayı yapılan operasyonlar bulunduğunu vurguladı. Karapıçak, göçmen meselesinin insani boyutu olmakla birlikte, 'nüfus istikbali, ülke ve bölge güvenliği, sosyal ve ekonomik istikrar' gibi bir çok yönü olduğunu da dile getirerek, "Samsun’da ise ekonomi ve buna bağlı istihdamdan sonra en önemli sorun  mülteciler konusudur. Öncelikle ve özellikle Suriyeli sığınmacılar peyderpey Samsun’dan ve dolayısıyla ülkeden gönderilmelidir. Ama bu süreçler hukuk çerçevesinde ve gönderildikleri yerlerde güvenlikte olacakları garantisi alınarak olmalıdır" ifadelerini kullandı.

“SURİYELİLERE VATANDAŞLIK HAKKINI HAZMEDEMEYİZ”

Karapıçak, yazılı açıklamasında Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna da değinerek, “Türkiye’nin yeterince vahim sorunları varken, Suriyelilere vatandaşlık hakkı tanımak hazmedilecek ve kabul edilebilecek bir durum olmadığı gibi bir tercih de değildir” dedi.

GENEL MERKEZİMİZ GÖÇ KONUSUNDA BİR RAPOR YAYINLADI

MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Sınır Aşan Göçler Komisyonu Raporu" adı altında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla bir rapor düzenlendiğini de ifade etti ve "Bu çalışma ülkedeki göçmen sorununu anlamak adına önemlidir. Göçlerin Türkiye üzerindeki tesirinin her yönüyle tespiti ve çözüm yollarının kaleme alındığı bu çalışmayı Samsun’da ilgili kurum, kuruluş ve siyasi partilere ilettik. Bu raporun Ülkemize, Samsun ilimize ve bölgemizdeki göç sorununa ışık tutması, kısa, orta ve uzun vadeli kalıcı çözümler oluşturmasına yönelik politikalar ve buna bağlı düzenlemelerin oluşturulması açısından önem arz ettiği düşüncesindeyiz. Milliyetçi Hareket Partisi bu rapor çerçevesinde politikalar geliştirecektir” sözlerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA