GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2020 18:55   Güncelleme : 15-09-2020 18:55

Samsun'da izolasyonu ihlal eden 13 kişi yurtta karantinaya alındı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, koronavirüs tanısı konmasına rağmen, izolasyon kurallarına uymayan 13 kişinin haklarında idari işlem yapıldığını ve öğrenci yurdunda karantinaya alındığını açıkladı.

Samsun'da izolasyonu ihlal eden 13 kişi yurtta karantinaya alındı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Samsun’da yeni tip koronavirüs testi pozitif ya da temaslı olmasına rağmen izolasyon kurallarını ihlal eden 13 kişi Atakum İlçesi'ndeki  Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdu'nda ücreti kendilerinden karşılanmak üzere karantinaya alındığını belirtti.

Samsun Valiliği olarak TCK 195. madde uyarınca suç duyurusunda bulunulan 13 kişi hakkında idari işlem yapıldığını da ifade eden Vali Dağlı açıklamasında, “Samsun’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda aldığımız kararlar çerçevesinde karantina koşullarını ihlal eden kişileri tespit ederek, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarımıza yerleştirmeye başladık. Maalesef daha uygulamanın ilk iki gününde karantina kurallarını ihlal eden 13 vatandaşımızı yurtlarımıza yerleştirmek ve haklarında TCK 195. madde uyarınca suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldık. Bu kişilerden 4 tanesi pozitif hasta, 9 tanesi ise pozitif hastalarla temaslı kişilerden oluşuyor.  Karantina ihlali yapan vatandaşlarımızın 4 tanesi kamu kurumlarımızda yapılan HES kodu kontrolü sırasında, 7 tanesi emniyet güçlerimiz tarafından yapılan yol kontrollerinde, 2 tanesi ise Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekipleri tarafından yapılan ev ziyaretlerinde tespit edildi.  Yurtlarda misafir ettiğimiz vatandaşlarımızın günlük sağlık kontrolleri ve muayeneleri Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan 1 hekim, 5 yardımcı sağlık personeli olmak üzere 6 kişilik bir ekip tarafından, temizlik, lojistik ve beslenme hizmetleri ise AFAD ve Kızılay yetkililerimiz, güvenlik kontrolü ise İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.  Temennimiz yurtlarda misafir ettiğimiz kişi sayısının artmaması, vatandaşlarımızın kurallara tam bir uyum göstererek bize yardımcı olması.  Kurallara uyulmaması durumunda Samsun Valiliği olarak gerekli tüm önlem ve tedbirleri alma noktasında tereddüt etmeyeceğimizin de tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı,  koronavirüsün ancak maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına uygun bir hayat biçimi sergileyerek ve etrafta buna uymayanları uyararak yenebilineceğini belirtti.

SAMSUN HABER HATTI