GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-03-2021 09:22   Güncelleme : 09-03-2021 09:22

Samsun'da kadınlardan 'Şiddet' protestosu

Samsun'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadına yönelik şiddet protesto edildi. Pankartlar ve sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü yapan kadınlara vatandaşlar evlerin pencerelerinden ve balkonlarından alkış tutarak destek verdi.

Samsun'da kadınlardan 'Şiddet' protestosu

Samsun'da '8 Mart Dünya Kadınları Günü' kapsamında, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet protestosu gerçekleştirildi. Eylem öncesi İlkadım İlçesi Gazi Caddesi'ndeki eski Vergi Dairesi önünde toplanan kadınlar burada, "Gece karanlıktan korkarsan bu kenti ateşe veririz", "İstanbul sözleşmesi yaşatır", "Yakamadığınız kadınların torunlarıyız", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, aşağı bakmıyoruz", "Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var, isyandayız", "Kalbi kırılan tüm kadınların hesabını soracağız", "Kadınlar işten çıkarılan ilk şnsan olmayacak" yazılı pankartlar açtı.

Ardından cinayete kurban giden her kadının okunan isimleri sonrasında "Ne oldu?" sorusu  yöneltilerek kadın cinayetlerinin son yıllarda artmasına dikkat çekildi. Samsun'da yaşanan son şiddet olayını da protesto eden kadınlar daha sonra yürüyüşüe geçti. Kadınların slogan ve çaldıkları düdükler eşliğinde İstiklal Caddesi boyunca devam eden yürüyüşe bazı vatandaşlar evlerin pencerelerinden ve balkonlarından alkış tutarak destek verdi. Yürüyüş, kadınların hep birlikte söylediği "Hür doğdum hür yaşarım/ kime ne kime ne/ kölemiyim sana ben sana ne sana ne" şarkısını söylemesiyle son buldu.

SAMSUN HABER HATTI