GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-06-2020 14:04   Güncelleme : 03-06-2020 14:04

Samsun'da kamu hastanelerinde poliklinik hizmetleri başlıyor

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelindeki tüm kamu hastanelerinde poliklinik hizmetlerinin Haziran ve Temmuz aylarında kademeli olarak başlayacağını açıkladı. Müdür Oruç, tüm muayene başvuruların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (Alo 182) üzerinden yapılacağını, ayaktan randevusuz başvuruların kademeli geçiş döneminde kabul edilmeyeceğini belirtti.

Samsun'da kamu hastanelerinde poliklinik hizmetleri başlıyor

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Samsun'da koronavirüsün yayılım hızının kontrol altına alındığını ve düşüş eğrisinin başladığını, bu olumlu tablonun sağlıkta normalleşme için kendilerine Sağlık Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda planlama yapma imkânı sağladığını söyledi.

Bu çerçevede  Samsun ilgenelinde Haziran ve Temmuz aylarında kademeli olarak tüm hastanelerde normale dönmenin amaçlandıpını dile getiren Müdür Muhammet Ali Oruç, "Bu geçiş döneminde çalışanlarımızın ve hastalarımızın sağlığını korumak için olmazsa olmaz üç kuralımız olacak.  Birincisi; maskesiz sağlık tesislerimize giriş kabul edilmeyecek ve kesinlikle hastane içinde bulunan herkes (çalışan, öğrenci, hasta, refakatçi gibi) hastanede bulunduğu süre boyunca maske takacak.  İkincisi, tüm muayene başvuruları Merkezi Hekim Randevu Sistemi (Alo 182) üzerinden yapılacağından, ayaktan randevusuz başvuru yapan hastalarımızı, bu kademeli geçiş döneminde kabul edemeyeceğiz. Bu nedenle hastalarımızın mutlaka hastanemize gelmeden önce MHRS Alo 182 üzerinden randevu almasını rica ediyoruz" dedi.

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç şunları söyledi;

"Her hastanemizde idari ve tıbbi kadrolar tarafından oluşturulan kurullarımızla, pandeminin tekrar yayılmasına yol açmayacak sayıda muayene sayıları belirlendi. Bu süreci MHRS sistemi üzerinden randevu alarak, virüsün etkin olabileceği kalabalık ortamlar oluşturmadan geçmemiz hepimizin önceliği. Acil durumlar için, acil servislerimiz zaten pandemi döneminde olduğu gibi şimdi de kesintisiz olarak hizmet vermeyi sürdürecek.  Üçüncü ve en önemli kuralımız ise hastane içinde, tüm genel alanlar, bekleme alanları, geçiş alanları ve muayene bölümlerinde hasta ve hasta yakınlarımızın sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek, aralarındaki 1 metre mesafeyi korumaları. Merdivenlerden çıkarken, koridorda yürürken önlerindeki kişiyle aralarında mutlaka 3-4 adım mesafe bırakmaları.  Bu amaçla bekleme alanlarımızdaki koltuk sayılarımızı azalttık, koltuklarımıza hasta ve hasta yakınlarının sosyal mesafeye uygun olarak oturmaları konusunda uyarı yazıları yerleştirdik. Bu üç temel kuralımız dışında, halkımızdan muayene süreciyle ilgili birkaç da isteğimiz olacak. Öncelikle hastalarımızın muayene randevularına erkenden değil, en fazla 15 dakika önce gelmesini ve muayene süreçlerinde sağlık durumları gerekli kılmıyorsa, beraberlerinde akraba ve yakınlarıyla gelmemelerini istiyoruz. İhtiyaç duyulan durumlarda bir refakatçiye izin vereceğiz ama poliklinik alanına kalabalık girişlere izin vermeyeceğiz, muayene işlemi için gerekmedikçe hasta yakınını poliklinik odasına almayacağız. Hastanelerimizde birçok alana el dezenfektanları yerleştirdik. Hasta ve hasta yakınlarımızın hastanede bulundukları süre boyunca, elleri farklı yüzeylerle temas ettiğinde mutlaka bu dezenfektanlarımızı kullanmalarını, kişisel hijyenlerine dikkat etmelerini istiyoruz.  Ayrıca hasta ve hasta yakınlarımızın muayene alanları dışında farklı hastane alanlarına gitmesini istemiyoruz.  Virüs bize bulaşmak için, bizi bir arada ve yoğun temas içinde, kalabalık alanlarda istiyor. Kendimizi hastane içinde bile, kalabalık alanlardan izole eder, temastan kaçınırsak, virüse ikinci bir çoğalma şansı vermemiş oluruz.  Aldığımız temel önlemlerin nedeni tam olarak budur."

Amaçlarının virüse ikinci bir şans verip, geri dönüş imkânı tanımamak olduğunu da vurgulayan Müdür Oruç, "Kontrollü geçiş dönemi boyunca süreci, muayene sayılarımızı, hastalarımızın tedbirlere uyumunu yakından takip edeceğiz, Haziran dönemindeki verilere göre bu dönemi hasarsız bir şekilde atlattığımızı görürsek, inşallah Temmuz ayı itibariyle tam kapasite poliklinik hizmeti sunmak için de gerekli planlamalarımızı yaptık. İnşallah bu süreci sorun yaşamadan, ikinci bir dalgaya neden olmadan, halkımızla birlikte başarıyla atlatacağız.  Süreç ve yapılacak yeni düzenlemeler hakkında, halkımıza ve basınımıza gerekli bilgilendirmeleri yapmaya yine devam edeceğiz”  ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI