GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-10-2020 14:20   Güncelleme : 05-10-2020 14:20

Samsun'da Karadeniz'in ilk ve tek gıda bankası AtaMarket açılıyor

Samsun Atakum Belediyesi, Karadeniz’in ilk ve tek gıda bankasını 29 Ekim’de Samsun’da açıyor. Pandemi döneminde hayırseverlerin bağışladığı gıda kolileri ile 10 binden fazla ihtiyaç sahibi aileye ulaşan Atakum Belediyesi, altı ayda projeden gerçeğe dönüştürdüğü AtaMarket Gıda Bankası ile hem gıda israfını önleyecek hem de yoksullukla mücadele edecek.

Samsun'da Karadeniz'in ilk ve tek gıda bankası AtaMarket açılıyor

Samsun Atakum Belediyesi, dünya genelinde 1960’larda uygulanmaya başlanan, gıda israfının önlenmesinin yanı sıra hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturmayı amaçlayan gıda bankacılığı modelini Karadeniz’de uygulayan ilk ve tek yerel yönetim olacak. 

Atakum Belediye Başkanı  Cemil Deveci, Atakum Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na gönderdiği yazılı mesajı ile Karadeniz’in ilk ve tek gıda bankasının 29 Ekim’de Samsun’da açılacağını duyurdu. Tam donanımlı bir market olarak yaklaşık 250 metrekarelik kapalı alanda tasarlanan AtaMarket Gıda Bankası’ndan sosyal yardım alabilme kriterlerini taşıyan ihtiyaç sahibi Atakumlular yararlanacak. Atakum Belediyesi Sosyal ve Yardım İşler Müdürlüğü’ne başvuran vatandaşlara, kriterleri karşılamaları durumunda AtaKart ismi verilen alışveriş kartları dağıtılacak. Bu kartlara aylık periyotlarla sadece AtaMarket’te kullanılabilen AtaPuan alışveriş bakiyeleri yüklenecek. AtaKart sahibi olup Atakum Belediyesi Gıda Bankası’nın yararlanıcısı olan vatandaşlar, AtaMarket’e gelerek stokta bulunan gıda ve temizlik ürünlerinden limitler dahilinde alabilecek. Yararlanıcılar, AtaMarket’in kasa bölümünde AtaKartları’ndaki AtaPuanları kullanarak alışverişlerini tamamlayacak.

ULUSAL ORGANİZASYONLARLA İŞBİRLİĞİ

Atakum Belediyesi Gıda Bankası’nda ihtiyaç sahiplerine sunulacak ürünlerin tedarik süreci de ülke genelinde gıda israfının önlenmesine katkıda bulunacak. Üretim fazlası olan, tüketiminde bir sakınca bulunmayan ancak ambalaj hatası nedeniyle imhaya gönderilen,  perakende zincirlerinde son tüketim tarihinin yaklaşması sebebiyle zorunlu olarak raftan indirilen, bağış yoluyla ulaşan tüm gıda ve temizlik ürünleri AtaMarket’in raflarında yer alacak. AtaMarket’te Atakum Belediyesi’nin paydaşı olan Özgür Bölüşüm Derneği, Türkiye’de gıda bankacılığının ulusal organizasyonlarını yürüten Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve Gıda Kurtarma Derneği ile de işbirliği yapacak. Ülke genelinde faaliyet gösteren iki kuruluşun yönlendireceği bağışlar ile Atakum Belediyesi AtaMarket Gıda Bankası, daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşacak.

GIDA BANKASINA YAPILAN BAĞIŞLARA VERGİ MUAFİYETİ

Samsun, Karadeniz bölgesinin yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinde yaşayan tüm hayırseverler, AtaMarket’in rafları üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sunabilmek için her türlü gıda, temizlik maddesi ve nakdi bağışta bulunabilecek. Hayırseverler, şahıs ya da kurum olarak Atakum Belediyesi AtaMarket Gıda Bankası’na yaptıkları bağış bedelinin tamamını, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. ve 89. maddeleri, KDV Kanunu’nun 17. maddesi ve 251 nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca Gıda Bankacılığı’nı Destekleme Faaliyetleri kapsamında vergiden düşebilecek. Karadeniz’in ilk ve tek gıda bankası AtaMarket, dünyanın dört bir yanından gelen bağışları, kentteki yardıma muhtaç vatandaşlara ulaştıran kalıcı bir dayanışma köprüsü olacak. Atakum Belediyesi, gerçekleştirdiği gıda bankacılığı organizasyonu ile hem gıda israfını önleyecek hem de yoksullukla mücadele edecek.

GIDA BANKACILIĞI NEDİR?

Gıda bankacılığı, bağışlanan veya üretim fazlası olan, tüketiminde sağlık ve hijyen koşulları açısından sorun teşkil etmeyen ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılmasını sağlayan bir sistem olarak öne çıkıyor. Bir yandan israfı önleyerek dünyanın en köklü sorunlarından birine çare bulan gıda bankacılığı, diğer yandan temel ihtiyaçlara adil ve eşit ulaşıma olanak tanıyor. Gıda bankacılığının içeriğinde öncelikle gıda olmak üzere; temizlik, giyecek ve yakacak malzemesi niteliğindeki ürünler yer alıyor. Sistem, ihtiyaç sahibi insanlara yardım ulaştırılmasını sağlayan hayırsever bireyler, işletmeler, dernek ve vakıflar arasında yaşamsal öneme sahip bir dayanışma köprüsü oluşturuyor. Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarınca organize edilen gıda bankacılığı; gönüllülük esasıyla çalışıyor, bağış sistemi ile finanse ediliyor. Gıda bankacılığı, toplumun üç farklı kesiminden (kamu sektörü, özel sektör, sivil toplum örgütleri) önemli temsilcilerin, yalnızca yoksul insanların gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik ciddi diyaloğa ve eyleme olanak sağlıyor. Ağ kurmadan işbirliğine varan süreçte, başarılı bir gıda bankası altyapısı tam işbirliği gerektiriyor. Küresel Gıda Bankacılığı Ağı (The Global Foodbanking Network) verilerine göre, gıda bankacılığı sistemi dünyanın 32 ülkesinde 794 büyük gıda bankasıyla aktif olarak işliyor. Türkiye’de ise iki ulusal organizasyonun yanı sıra yaklaşık 50 gıda bankası bulunuyor. Atakum Belediyesi, Samsun’da kurduğu AtaMarket Gıda Bankası ile Karadeniz bölgesinde bir ilki daha gerçekleştiriyor.

SAMSUN HABER HATTI