GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-03-2020 14:25   Güncelleme : 27-03-2020 14:49

Samsun'da karantinaya alınan Türk öğrencilere 'Moral Konseri'

Avrupa'da koronavirüs salgınında en fazla can kaybı yaşayan İtalya'dan Samsun'a getirilen ve yurtlarda karantinaya alınan 401 öğrenci için moral konseri düzenlendi. Öğrencilerin odalarından izlediği konserde, bir öğrencinin doğum günü de kutlandı. Samsun Valisi öğrencilere mektup göndererek tatlı ikramında da bulundu.

Samsun'da karantinaya alınan Türk öğrencilere 'Moral Konseri'

İtalya'nın Roma ve Milona kentlerinde üniversite eğitimi görürken koronavirüs kabusunun ortasında kalan Türk öğrencilerden 401'i 2 gün önce getirildikleri Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit yerleşkesindeki Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda karantina  altında tutuluyor.

Karantina boyunca hergün sağlık ekiipleri tarafından ateşi ölçülen öğrenciler günlerini kitap okuyarak, odalarında spor yaparak değerlendiriyor. Öğrencilerin sıkılmaması için her istekleri yerine getirilirken, bir öğrencinin talebi üzerine de tüm odalara çay kahve makinesi dağıtıldı. 

Samsun Valisi Osman Kaymak, 401 öğrenciye bugün bir mektup göndererek, Bafra'nın ünlü Nokul tatlısı ikram etti. Vali Kaymak mektupta, "Koronavirüs (Covid-19) salgını  nedeniyle ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, yurt dışından dönen siz öğrencilerimizi 14 günlük gözlemve izleme kapsamında Samsun'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtta misafir etmekteyiz. Misafirliğiniz süresince sağlık taramalarınız Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, iaşe hizmetleriniz Kızılay ve odalarınızda kullanmakta olduğunuz temel ihtiyaç malzemeleri İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından karşılanmıştır. Siz değerli öğrencilerimizi Samsunumuzda misafir etmekten memnuniyet duyar, bu sürecin sağlıklı bir şekilde, en kısa sürede atlatılarak ailelerinize kavuşmanısı temenni ederim" ifadelerine yer verdi.

Mektubun öğrencilere ulaşmasından sonra Samsun Valisi Osman Kaymak,  yurda giderek öğrencilerin sağlık, bakım, yemek gibi konularıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Misafir edilen öğrencilerin şu an itibariyle sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Vali  Osman Kaymak, 'Devletimiz tüm imkanlarını kullanarak koronavirüs nedeniyle yurtdışında eğitim gören öğrencilerini getirerek burada 14 gün boyunca gözlem altına aldı. Öğrencilerimizin burada tüm ihtiyaçlarının karşılandığını gördük. İhtiyaçların karşılanmasında emeği geçen Sağlık, Gençlik Spor,AFAD Müdürlüğümüze, Kızılaya ve tüm kurumlarımıza teşekkür ederim. Öğrencilerimizi inşallah sağlıklı bir şekilde memleketlerine uğurlayacağız" dedi.

Ardından  bahçeden öğrencilere seslenen Samsun Valisi Osman Kaymak, daha önce görüntülü olarak konuştuğu Kütahyalı Ceyda Nur'un doğum gününü tekrar kutladı. Bu sırada diğer öğrenciler de arkadaşlarını alkışladı.  Vali Kaymak burada yaptığı konuşmada, "Hepinize Allah sağlık sıhhat versin" diyerek bugünlerin gelip geçeceğini dile getirerek  dışarı çıkmamalarını istedi. 

Ardından ses sistemi kurulan bahçede canlı müzik eşliğinde öğrencilere konser verildi.

Öğrencler şarkılara odalarından alkışlayarak tempo tuttu. Bu arada "Ciao Bella" şarkısının da çalındığı konserde koronavirüse karşı koruyucu beyaz tulum giyen bazı görevliler oyun havaları eşliğinde eğlendi.

SAMSUN HABER HATTI