GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-09-2019 08:47   Güncelleme : 21-09-2019 08:51

Samsun'da 'Kenevir' hasadı törenle başladı

Türkiye’de pilot yer seçilen Samsun'un Vezirköprü ilçesinde ekimi yapılan kenevirin hasadı Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katıldığı törenle başladı.

Samsun'da 'Kenevir' hasadı törenle başladı

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde gerçekleştirilen kenevir hasadı törenine Samsun Valisi Osman Kaymak, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bayram Ay, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç, siyasi parti temsilcileri, vatandaş ve kenevir üreticileri katıldı.

Törende konuşan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç, “2019 yılında Türkiye genelinde kenevir çok büyük yankı buldu. Sadece Samsun’da değil Türkiye’nin diğer 12 ilinde de kenevir tarımına başlandı. Kayseri, Malatya, Kütahya, İzmir, Antalya gibi illerde de kenevir tarımı yapılmakta. Kenevir endüstriyel olarak işlenmesi gereken bir ürün. İşlendikçe katma değeri artan bir ürün. İşleme tesislerinin de üretim yerlerine yakın olması lazım. Çünkü sapın içerisi boş olduğu için nakliye masrafları yüksek. Kenevire sadece parasal değer vermememiz de gerekiyor. Kenevir aynı zamanda toprağı da temizliyor. Toprakta yabancı otlarla mücadele ediyor ve bir sonraki sezona temiz bir tarla bırakıyor. Tarım sistemi içerisinde ilaç kullanmadan temiz bir tarla bırakır çiftçilere. Bir çiftçiden ‘Ben tarlamı temizlemek için ara sıra tarlama kenevir ekiyorum’ ifadesini duydum. İnşallah yakın zamanda Vezirköprü civarına kenevirin işlenmesi için sanayi sektörünün kurulmasını sağlayacağız” dedi.

VALİ OSMAN KAYMAK: 460 DEKAR ALANDA ÜRETİMİ YAPILIYOR

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, kenevirin ve tohumun Vezirköprü’de üretilip, işlenmesi gerektiğini belirterek, “Geçen yıl burada 4 çiftçi kenevir üretimi yaparken, bu sene 20 çiftçi, 460 dekar alanda üretim yapıyor. Üretim gittikçe de artacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından kenevir, Türkiye gündemine girdi ve Vezirköprü Narlısaray Mahallemiz merkez olarak kabul edildi. Bu bir milattır. Sıkıntı, ürettiklerimizi nasıl değerlendireceğiz konusundaydı. O konuda da hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor. Sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Pek çok devlet kenevirden yıllardır büyük gelir elde ediyor. Ama biz maalesef uyuşturucu nedeniyle yıllardır kenevir üretimini yasaklamışız. Bu çok kıymetli kenevirden yeterli anlamda yararlanamamışız. Türkiye artık bunları aşacak. Bütün tedbirleriyle, mevzuata ve kurallara uyarak kenevirden de en yüksek şekilde nasıl yararlanacağımızın arayışı içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

SAMSUN TOPRAKLARI ÇOK UYGUN

Samsun topraklarının kenevir ekimi için çok uygun oldupunu da belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bunu üretmek kolay, işleme konusunda sıkıntı var. İşleme konusunda da devletimiz, her yönden arayış yapıyor. İlimize de çok sayıda firmadan talep geldi. Yabancı firmalarla da görüşmeler yapılıyor. Biz de bu ürünün burada üretilirken, burada işlenmesini istiyoruz. Hassasiyetimiz budur. Buradan tırlara yüklenip de başka şehirlerde işlenmesin. Burada üretilen ürünler, bu bölgede işlensin istiyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. Kenevirin her parçası çok kıymetli. Tescilli tohum konusu da çok önemli. Dışarıdan gelen tohumlara dikkat edin. Tohumunuzu bozmayın. Bu anlamda bize güvenin. Biraz sabredin, önümüzdeki günler çok daha güzel olacak. Üretim miktarı daha çok artacak ve daha fazla para kazanacaksınız ama biraz sabır gerekiyor” dedi.

Yapılan çalışmalar ve yeni tesislerden sonra üretimin 2023 yılında çok olacağını da söyleyen Vali Osman Kaymak, “Şu anda endüstri kurulursa elimizde yeterli kadar ürün yok. Ürünü çok ürettiğimiz zaman da endüstri hazır değil. İnşallah bu işin endüstri alanları da düzgün şekilde kurulacak. Türkiye’de de hızlı şekilde tohum ihtiyacı ortaya çıkacak. Bunu düşünerek, elimizde şu an 500 kilo kadar tohum var. 2023 yılına kadar bu tohumlar 150 tona ulaşacak. Şu anda 460 dekar alanda yapılan üretim de 60 bin dekar alana çıkacak. 2023’te inşallah 60 bin dekarda 150 ton tohum elde edecek kapasiteye ulaşacağız. O güne kadar da fabrikalar oluşacak. Güzel günler bizim için. Bu, Türkiye ve Samsun için çok önemli bir alan. Biz de bu çalışmaların içinde bulunduğumuz için kendimizi mutlu hissediyoruz. İnşallah başarılı oluruz” diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI