GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-11-2020 12:11   Güncelleme : 04-11-2020 12:11

Samsun'da kırmızı Alarm: Koronavirüs vaka sayısı yüzde 40 arttı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Samsun il genelinde Koronavirüs vaka sayısının son iki haftada yüzde 40 oranında arttığını açıkladı ve "Samsunluların kırmızı alarm verip, daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi" dedi.

Samsun'da kırmızı Alarm: Koronavirüs vaka sayısı yüzde 40 arttı

Samsun Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç,  il genelinde Koronavirüs vaka sayısının 'Kırmızı Alarm' seviyesine ulaştığını söyledi. Eylül ayında tırmanışa geçen vaka sayısının Ekim ayı içerisinde yapılan uyarılar ve halkın kurallara uyumu sayesinde azaldığını ancak özellikle son iki hafta itibariyle vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçtiğini belirten Müdür Oruç, "Bu iki hafta da vakaların yaklaşık yüzde 40 oranında arttığını söyleyebiliriz. Tüm ilçelerimizde genel bir artış söz konusu, ancak özellikle Atakum ve Terme ilçelerimizde diğer ilçelerimize oranla daha fazla bir artış olduğunu görüyoruz" dedi.

 Rakamların yavaş yavaş Samsun için yeniden kritik eşiğe geldiğini gösterdiğini ifade eden Samsun Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç yazılı açıklamasında, "Samsunluların kırmızı alarm verip, daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi. Son dönemdeki vaka artış oranını irdelediğimizde, bu artışa %70 – 80 oranında aile içi ziyaretlerin neden olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız maalesef yapılan tüm uyarılara rağmen akraba, eş dost ziyaretlerine devam ediyorlar.  Kapalı alanlarda ve yeterli havalandırma koşulları sağlanmadan, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan bu ziyaretler ilimiz için şu an en büyük bulaş tehdidini oluşturuyor.  Sayısal veriler bize ilimizde pozitif olan bir kişinin, aile ortamında bunu ortalama 5 kişiye bulaştırdığını gösteriyor. Virüsü maalesef sevdiklerimize, elimizle götürüp teslim ediyoruz. Kışın bu ilk soğuk günlerdeki vaka artışı havaların daha fazla soğuyacağı, insanların kapalı alanlara yöneleceği günler öncesinde herkes için bir uyarı olmalı. Eğer gerekli önlemleri almazsak, griple birlikte bulaşma gücü artacak ve kendine rahat yayılım alanı bulacak virüsü durdurmamız zor olabilir. Lütfen tedbirlerimizi gevşetmeyelim, aile içi ziyaretlerimizi sonlandıralım, mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda kalabalıklarla bir araya gelmeyelim, gelmeyelim ki bu kış mevsimi daha fazla insanımız hastalanmadan ve hayatını kaybetmeden geçirelim.  Kötü seçimlerimizin, kötü sonuçları olacağını unutmayalım” ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI