GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2020 15:59   Güncelleme : 04-03-2020 16:04

Samsun'da 'kokan su' tartışması büyüyor!

Samsun'da musluk suyundan gelen kokunun alüminyum seviyesinin yüksek olmasından kaynaklandığı iddialarına ilikintartışmalar büyüyor. SAMÇEP tarafından 4 noktadan alınan ve Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda incelenen numunelerde alüminyum düzeyinin yüksek çıktığının açıklanması, ardından Sağlık İl Müdürlüğü'nün "numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde alüminyum yükseklikleri tespit edildiğinin vurgulanması üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) halkı tedirgin etmeye dönük, Belediye ve İdareye karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında işlem başlatıma kararı aldı.

Samsun'da 'kokan su' tartışması büyüyor!

Samsun'da şikayet konusu olan musluk suyundan gelen kokunun alimunyum değerinin yüksek olmasından kaynaklandığının iddia edilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Musluk suyundaki kötü koku nedeniyle şikayetlerin artması üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) daha önce, "Analiz sonuçlarında halk sağlığını tehdit edecek her hangi bir unsura rastlanılmamıştır" şeklinde açıklama yaptı. Ardından Samsun Çevre Platformu'nun (SAMÇEP) 4 noktadaki musluk sularından alınan ve Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda incelenen numunelerde alüminyum düzeyinin yüksek çıktığına ilişkin iddiaları basın açıklamasıyla duyurdu.

Dün ise  Samsun İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir basın açıklaması yaparak,  2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınarak müdürlüğe bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda analiz edildiği belirtilerek, "Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır" denildi. 

Bu gelişmeler üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), resmi sosyal medya hesabından basın açıklaması başlılığı ile yaptığı duyuruda,  bazı basın yayın organlarında “SASKİ tarafından şehre arz edilen içme suyunda alüminyum değerlerinin izin verilen limit değerlerin üzerinde seyrettiğine dair” haberler yayınlandığına dikkat çekti. A.ıklamada,  "Şu anda arıtma tesisi çıkışında alüminyum değerleri limit değerlerin altında seyretmektedir" denilerek, halkı tedirgin etmeye dönük, Belediye ve İdareye karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında işlem başlatılacağı vurgulandı.

İşte o açıklama:

"İdaremiz tarafından arıtma tesislerinde üretilerek şehrimize verilen içmesuyu “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında denetleyici kurum olan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sürekli izlenmektedir. Yönetmelik kapsamında “gösterge parametreler” arasında sayılan alüminyum değerlerinde sapmalar olması halinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli bildirimler tarafımıza yapılmakta ve buna göre İdaremiz tarafından en hızlı şekilde gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda halk sağlığını tehdit edecek boyutlarda risk oluşturan sular hiçbir şekilde şehrimize verilmemiştir. Şu anda arıtma tesisi çıkışında alüminyum değerleri limit değerlerin altında seyretmektedir. (Ek’te Sunulan 03.03.2020 Tarihli Analiz Raporu)

Basın ve yayın organlarınca yapılan haberlere konu olan su analizlerinin numune alma konusunda yetkin kişilerce ve prosedürlere uygun şekilde alınan numunelerden yapılıp yapılmadığı ve analiz ettirilen numunelerin SASKİ tarafından üretilen suya ait olup olmadığı bile belli değilken; halkımızı tedirgin etmeye dönük, Belediyemize ve İdaremize karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır."

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA