GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2021 17:43   Güncelleme : 08-07-2021 17:43

Samsun'da konuşan Ali Babacan: Ülkede en derin çoklu kriz yaşanıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye'de yakın tarihin en derin çoklu krizin yaşandığını belirterek, "Bu ülkenin temel sorunlarından hiçbirisine şuandaki hükümet artık çözüm üretemiyor. Vatandaşımızı artık anlayamıyorlar. Sorunları teşhis edemiyorlar" dedi. Hükümetin her alanda rekor kırdığını ancak bunun başarı değil kötü göstergelerin rekoru olduğunu öne süren Babacan, Cumhurbaşkanlığı sistemi döneminde hazinenin borcunun 2 trilyon TL'ye çıktığını öne sürdü.

Samsun'da konuşan Ali Babacan: Ülkede en derin çoklu kriz yaşanıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sinop'taki programlarını tamamladıktan sonra bugün Samsun'un Bafra İlçesi'ne geldi. Şehir turu yaptıktan sonra çiftçinin, esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinleyen  Babacan partisinin 1.Olağan Bafra İlçe Kongresine de katıldı.

HÜKÜMET ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR
Burada Türkiye'nin sorunlarının gittikçe büyüdüğünü, ülkenin temel sorunlarının  hiçbirisine şuandaki hükümetin çözüm üretemediğini belirten Babacan, "Vatandaşımızı artık anlayamıyorlar. Sorunları teşhis edemiyorlar. İstişare yapmıyorlar. Kendilerini çevreleyen o dar çemberin dışına çıkıp vatandaşımızı dinleyip anlama zahmetine artık katlanmıyorlar ve sürekli yanlış işler yapıyorlar. Ya sorunları ihmal ediyorlar ya da çözüm adına attıkları adımlar, çoğu yanlış adımlar oluyor" dedi.

ÇOKLU KRİZ YAŞANIYOR
Türkiye'de yakın tarihin en derin çoklu krizin yaşandığını ifade eden Babacan, hukukta, adalette, dış politikada, dış ilişkilerde ve  ekonomide yaşanan krizin ortasında olduklarını  belirterek, "Sadece bu son 1-2 haftada açıklanan ekonomik verilere baktığınızda hepsi rekor seviyede kötü veriler. Sürekli rekor kırıyor artık bu hükümet. Her alanda, ekonomik verilerde rekor kırıyor. Tabi bu rekor başarı rekoru değil, iyi göstergelerin rekoru değil, kötü göstergelerin rekorunu kırıyor" şeklinde konuştu. 

RAKAMLARA GÜVEN YOK
Son açıklanan enflasyon verilerini 'TÜİK'in makyajlanmış rakamı olarak nitelendiren  Babacan, "Biz ona 'Rakamları Ayarlama Enstitüsü' diyoruz artık TÜiK'e maalesef. TÜİK'i berbat ettiler. Açıkladıkları hiçbir rakama artık güven yok. Türkiye'de de yok, dünyada da yok. Makyajlanmış rakamlar dahi bize enflasyonun rekor  seviyeye çıktığını gösteriyor"  ifadelerini kullandı.

HAZİNENİN BORCU İKİYE KATLANDI
Ülkede şuanda, 1 Ocak 1994'den bu yana en kötü döviz krizi yaşandığına dikkat çeken Ali Babacan
"Bunun için her şey çok pahalı. Bunun için çiftçimiz yanıyor" dedi.  2014-2015'den sonra ekonomi  yönetimindeki  ekip ile ayrıldıktan sonra  ülkenin dikiş tutturamadığını söyleyen Babacan, "Bakın 2018 Haziran'ından  sonraki 2 yıl içerisinde yanı taraflı Cumhurbaşkanı, akraba bakanın el ele verip bu ülkenin ekonomisini yönettiği dönemde, bu ülkenin hazinesinin borcu tam ikiye katlandı. Bakın 2 yılda ikiye katlandı. 935 milyar TL'den tam 2 trilyon TL'ye çıktı" dedi.

MERKEZ BANKASININ BORCU 150 MİLYAR DOLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  100 milyar dolaer döviz rezervi olduğunu açıkladığını, ancak bunun doğru olmadığını da ifade eden Babacan, "Merkez Bankası'nın rakamı 90. Peki niye Merkez Bankasının borcundan bahsetmiyor. 150 milyar dolar da döviz borcu olduğunu niye söylemiyor. Yazık değil mi?" ifadelerini kullandı.

BU ÜLKENİN PARASI PUL OLDU
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  Cumhurbaşkanı'nın 'Artık yabancılar, turistler geliyor, o kadar ucuz ki biz de benzin, depolarını fulleyip gidiyor" sözlerini de hatırlatarak, "Ya bu ülkenin parası pul olmuş, adam avro ile geliyor. avro 10 TL. Bozdur, bozdur harca bitiremiyorlar. Cüzdanına 200-300 avro koyuyor, harca harca bitiremiyor. Tabi fulleyip gider. İyi de bir ülkenin Cumhurbaşkanının baktığı yer o ülkeyi ziyaret eden yabancının deposunu fulleyip  fullemediği midir, yoksa bizim kendi vatandaşımızın arabasının, traktörünün,  kamyonunun deposunun fullenip fullenmediği midir. Bizim vatandaşımızın buzdolabı boş, mazot deposu boş" dedi.

MIZMIZLANMAK YOK
Babacan, DEVA Partisi olarak  gece-gündüz demeden ülkeleri için yoğun bir tempoda çalıştıklarını, somut eylem planları hazırladıklarını ve açıkladıklarını da söyledi ve "Bizde mızmızlanmak yok, bizde şikayet yok, sadece mevcut sorunları dillendirmek de yok. Biz aynı zamanda çözüm paketlerimizi de hazırlıyoruz duyuruyoruz, çözümleri cebimize koyuyoruz ve seçime doğru yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin