GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-12-2019 13:44

Samsun'da 'Köpekli Arama Timi'ne ödül

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından gerçekleştirilen 'Köpekli Arama Timleri Sınavı'nı başarıyla geçerek sertifika almaya hak kazananlar ödüllerini aldı.

Samsun'da 'Köpekli Arama Timi'ne ödül

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Yönetim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen, afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösteren Köpekli Arama Timleri sertifika törenine Samsun Valisi Osman Kaymak da  katıldı. Sertifika töreninde ilk olarak konuşan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, "Dünya’da kabul görmüş bir şekilde Afet’in 3 aşaması var. İlki afet öncesi diye adlandırdığımız süreç, ikincisi afet olduğu zaman yapılan iş ve işlemeler ve üçüncüsü ise afet sonrası hayatın normale döndürülmesi için yapılan süreçtir. Her bir işlem için yapılması gereken, alınması gereken önlemler söz konusudur. Afet anından yapılan işin süresi çok kısıtlı bir süredir. Kapasitemizi en üst düzeye çıkarmamız gerek. Afet hali geldiğinde en hızlı şekilde reaksiyon alıp, cevabını bulup, sıkıntı neyse onu gidermeliyiz. Köpekli arama timleri bizim için en büyük yardımcıdır" dedi.

Ardından Samsun Valisi Osman Kaymak ise AFAD'ın gerek Türkiye'de gerek Dünya'da gittikçe ciddiyeti ve önemi kavranan bir kurum oldupunu belirterek, "AFAD Başkanlığımız hep takdir ettiğimiz etkinliklere imza atıyor. Afet sırasındaki ölümleri ve hayata müdahale anlamında zamanı daraltmak durumundayız. O anlamda kapasitenin artırılması çok önemlidir. Bugün burada yeterlilik kursunu başarıyla tamamlayan köpekli arama timlerinin sertifikalarını vereceğiz. O yönüyle AFAD’ın kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Bu etkinlik AFAD'ın gücüne güç katacaktır. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tüm imkânlarıyla bölgedeki en kapsamlı kuruluşlardan bir tanesidir. Hemen hemen Türkiye'nin her yerine kapasitemiz yettiği sürece müdahale ederek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Afet bilincini çok önemsiyoruz. Türkiye bir deprem bölgesi ve afetlere hazırlıklı olmak durumundayız. Bu anlamda önceden hazırlıklı olmak hayat kurtarır. Biz her zaman ‘deprem öldürmez bina öldürür’ diyoruz. Zemini çok sağlam binalarda oturmamız ve bina içindeki eşyaların konumlandırılması çok önemlidir. Bu anlamda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) okullarda, kurumlarda ve mahallerde çok ciddi eğitimler yapıyor. 2019 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından Afetlere Hazırlık Yılı ilan edildi. Bu çalışmaların ve eğitimlerin her zaman diri tutulması gerekiyor. Bu hususta arkadaşlarımızın işlerini çok iyi yapmaları, sürekli kendilerini yenilemeleri, Dünya’da ki değişiklikleri izlemeleri ve bizlere yardımcı olacak köpeklerden en iyi şekilde yararlanmaları çok önemlidir. Allah ülkemize afet vermesin inşallah. Ekiplerimiz afet anında ne yapılacağını bilmektedirler. Tüm vatandaşlarımıza ilk yardım eğitimlerini çok iyi vermemiz gerekiyor. Afet anında acilen süre kaybetmeksizin tüm vatandaşlarımız bilinçli olarak müdahale etmeleri gerekmektedir. Özellikle gençlerimizin ilk yardım eğitimlerinden geçmesini önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, AFAD Başkanlığı tarafından düzenlenen köpekli arama timleri yeterlilik sınavında dereceye girenlere ödüllerini protokol üyeleri ile birlikte veren Vali Osman Kaymak, sertifika alan personelleri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Daha sonra Köpekli Arama Timleri tarafından gerçekleştirilen çeviklik parkuru, kadavra köpeği ile kadavra arama ve enkazda canlı insan arama gösterisini izledi.

SAMSUN HABER HATTI