GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-08-2020 12:48   Güncelleme : 11-08-2020 16:13

Samsun'da 'Koronavirüs İhbar Hattı' kuruldu

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, il genelinde koronavirüs hastalığıyla mücadelede maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına uyulmayan durumların bildirilmesi amacıyla 'Covid-19 Şikâyet ve İhbar Hattı' kuruldu.

Samsun'da 'Koronavirüs İhbar Hattı' kuruldu

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç konuyla ilgili yaptığı yazıı açıklamada,  koronavirüs ile ilgili alınan kurallara uyulmamasıyla ilgili sosyal medya üzerinden bildirmler alındıını belirterek, "Başvuruların sayıca artması üzerine bu durumların daha rahat tespiti ve takibi Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak Valiliğimiz koordinasyonunda Covid 19 Şikâyet ve İhbar Hattının kurulmasına karar verdik" dedi.

Vatandaşların ildeki tüm işyeri, kurum ve kuruluşlar ile halkın toplu olarak bir araya geldiği sosyal alanlarda, maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına uyulmayan bir durum tespit ettiklerinde, telefonla hattı arayarak bilgi verebileceğini dile geiren Müdür Oruç, "Hafta içi her gün 08:00 / 22:00 saatleri arasında, 0 (362) 311 25 21 / 22 / 24 nolu telefonlardan hizmet verecek 'Covid 19 Şikâyet ve İhbar Hattı'na gelecek çağrılarla iletilen bilgiler, Valiliğimiz organizasyonuyla ilgili denetim ve kontrol birimlerine iletilecek.  Böylece etkin bir denetim ağıyla, eksikliklerin hızla giderilmesi ve gerekli uyarıların ilgili kurum ve kişilere yapılmasını sağlamış olacağız. Halkımızdan isteğimiz kuralara tam olarak uyum göstermeleri, çevrelerindeki yakın gördükleri insanları uyarmaları, doğrudan uyaramayacakları durumlarda da hattımızı arayarak bize bilgi vermeleri.  Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın da sık sık vurguladı gibi koronavirüsle mücadele bireysel değil toplumsal bir mücadele. Bu nedenle halkımızın, Sağlık Bakanlığımızın ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün uyarılarını dikkate alarak bu mücadelede yanımızda yer almasını istiyoruz” dedi.

SAMSUN HABER HATTI